Një grua shpëton një kotele të vogël dhe të sëmurë. Kur ajo rritet nuk do ta besoni çfarë i ndodhi familjes

1713
0

Kur kafshët lindin disa këlyshë përnjëherë, shpesh ndodh që disa prej tyre janë më të vegjël dhe më të dobët se të tjerët. Kjo vlen për qentë, macet dhe shumë lloje të tjera të kafshëve.

Në natyrë, ndodh shumë herë që më i vogli nuk mund të mbijetojë për disa arsye. Por në fakt, kur bëhet fjalë për kafshët shtëpiake, ndërhyjmë dhe i mbështesim ato, në mënyrë që edhe më të vegjlit ta bëjnë këtë.

Kjo është pikërisht ajo që ndodhi me kotelen Brownie.

Brownie ishte shumë më e dobët se të gjithë vëllezërit e saj. Gjendja e saj ishte aq serioze saqë ajo rrezikoi jetën gjatë javës së parë të jetës. Ishte shumë e dobët edhe për të ngrënë.

Por zonja e saj, Justina Strumilaite,, që nga fillimi kishte një dobësi për të dhe vendosi të bënte gjithçka të mundur për ta ndihmuar atë të mbijetonte.

Brownie ishte shumë e veçantë. Lëkura e saj ishte shumë e butë.

Ata e ndihmuan atë të hante.

Justina e mbështeti atë çdo ditë dhe madje e mësoi atë të ngjitej mbi vëllezërit e saj për të marrë qumësht nga nëna e tyre. Me ndihmën e gruas, kotelja u përmirësua dhe arriti të ushqehej mjaftueshëm.

Pak nga pak Brownie fitoi peshë dhe në një kohë shumë të shkurtër ishte po aq e fortë sa vëllezërit e saj.

Në fillim u duk se ndryshimi i vetëm midis Brownie-t dhe vëllezërve të saj ishin vetëm qimet e gjata. Megjithatë, Justina shpejt zbuloi se Brownie ishte gjithashtu e veçantë në shumë mënyra të tjera.

Ajo dukej si një top i vogël i leshit.

Tani ajo është një mace gjigante dhe, natyrisht, mbreti i shtëpisë.

Duke e parë atë tani, është e vështirë të besohet se ajo ishte më e vogla dhe më e dobëta kotele.

Çfarë mace e bukur dhe çfarë gëzimi që Justina e shpëtoi jetën e saj.

A ju pëlqen kjo mace? Lini një koment dhe mos harroni të ndani me miqtë tuaj. /Përshtati: ShkodraNews