Nisin rreshjet e forta në qytetin shqiptar, evakuohet një familje pasi rrezikohet nga përmbytja

1673
0

Pas permbytjeve në Gjermani e Belgjikë, duket se dhe Kosova po përballet me një situatë të pazakontë të motit.

Si pasoje e reshteve të mëdha të shiut në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri ka aktivizuar shtabin e emergjencave civile, të cilët aktualisht janë në terren për t’iu dalë në ndihmë qytetarëve.

Sipas një njoftimi, deri tani kanë qenë 52 kërkesa të qytetarëve për ndihmë, kryesisht nga drejtuesit e automjeteve, derisa një familje është evakuuar nga shtëpia, në lagjen Deremhallë.

Kryetari Haziri apelon qytetarët që gjatë kohës së reshjeve të mos qarkullohet me makina, derisa të gjithë qytetarët që kanë probleme eventuale me vërshimet, të lajmërohen në numrat emergjentë: 112 dhe 193 dhe ekipet komunale do të intervenojnë në afat rekord.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.