Nëse i pëlqeni bananet, lexoni këto 10 fakte suprizuese. Fakti numër 6 është shumë i rëndësishëm

897
0

Banania është një frut tropikal popullor i cili është i pasur me vlera ushqyese të fuqishme që mund të trajtojë shumë sëmundje. Ato mund t’ju ndihmojnë të luftoni osteoporozën, verbërinë, depresionin, diabetin dhe kancerin e veshkave. Këtu janë 10 përfitimet më të mira shëndetësore të bananes:

1.Parandalon humbjen e kalciumit
Bananet përmirësojnë përthithjen e kalciumit dhe do të parandalojnë humbjen e kalciumit në trupin tuaj.
2. Ju bën të zgjuar
Bananet janë të njohura për përmbajtjen e kaliumit ndaj shërbejnë për të rritur funksionimin e trurit duke përmirësuar aftësinë e arsyetimit.

3.Parandalon kancerin e veshkave
Ndërsa përmirësojnë thithjen e kalciumit në trup, bananet mund të parandalojnë formimin e gurëve në veshka dhe mund të parandalojnë kancerin e veshkave.
Anemia
Për shkak të përmbajtjes së pasur të hekurit, bananet mund të përmirësojnë grafikun tuaj të gjakut dhe të luftojnë aneminë.

5.Përmirëson tretjen
Bananet janë të pasura me fibra, të cilat do të përmirësojnë tretjen tuaj dhe do të luftojnë probleme si kapsllëku dhe diarreja.
6. Rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak
Bananet janë një frut perfekt për diabetikët, pasi mund të rregullojnë nivelin e glukozës në gjakun tuaj. Ato gjithashtu mund t’ju ndihmojnë në rastet e depresioni.

7. Mbrojtja nga sëmundjet kardiovaskulare
Konsumi i rregullt i bananeve është i rëndësishëm për të ulur rrezikun nga ataku kardiak ose goditjes në tru.
8. Lufton depresionin
Bananet mund të luftojnë depresionin falë triptofanit që është një aminoacid që rregullon humorin tuaj.

9.Lufton inflamacionin
Bananet janë të pasura me vitaminë B6, të cilat mund të luftojnë inflamacionin dhe t’ju ndihmojnë ju në rastet e diabetit të tipit 2. Kjo vitaminë forcon sistemin tuaj nervor dhe përmirëson numrin e qelizave të bardha të gjakut.
10.Ju japin energji
Konsumi i rregullt i bananeve do t’iu japi energji. Merrni 2 banane para stërvitjes tuaj për të përmirësuar performancën tuaj.shije.al