Nëna lë diçka pranë foshnjës së sapolindur, ditën tjetër, infermierja bën zbulimin që ka shokuar me mijëra njerëz

516
0

Në vitin 2001, Yamile Jackson lindi Zachary-n. Fëmija ka lindur 12 javë më parë.

Për shkak të disa ndërlikimeve, Zachary lindi e muaj para kohe.

Ai peshonte më pak se një kile dhe duhej të kalonte 155 ditë në kujdes intensiv neonatal. Yamilie qëndroi me të çdo ditë, megjithëse i duhej ta linte natën.

Yamile, e cila është një mjeke në profesion, donte ta bënte fëmijën të ndiejë praninë e saj, edhe kur ajo nuk ishte aty.

Në shtëpi, ndërsa po lante enët, asaj i lindi një ide të shkëlqyer.

Ditën tjetër mori një palë dorashka shumë të buta dhe i mbushi me fara liri, pastaj i çoi në njësinë e kujdesit intensiv neonatal, shkruan ShkodraNews. Yamile i veshi dorezat gjatë gjithë ditës dhe, para se të largohej, i vendosi ato pranë foshnjës.

Dorezat kishin marrë erën e lëkurës së saj. Në këtë mënyrë, fëmija mund të ndiente praninë e saj edhe gjatë natës.

Të nesërmen ajo u kthye në spital. Për habinë e tij të madhe, infermieret i thanë asaj se dorashka kishte funksionuar. Fëmija kishte fjetur gjatë natës dhe si rrahjet ashtu edhe frymëmarrja ishin të rregullta.

Kështu që djali filloi të binte në gjumë çdo natë me “Zaky-n”, emrin që Yamilie i dha shpikjes së saj.

Kur gruaja më në fund u largua nga spitali me djalin e saj, infermieret i kërkuan asaj që të ketë më shumë doreza për të provuar ndikimin në bebet e porsalindura.

Një ditë, në tren, Yamilie bëri 100 palë dorashka me materiale të ndryshme, shkruan ShkodraNews. Shpikja e saj ishte një sukses.

Gjithnjë e më shumë prindër dëshironin të provonin “Zacky”-n që dukej të kishte efektin e dëshiruar: t’i qetësojë fëmijët.

Efekti pozitiv i këtyre dorezave është treguar edhe nga një studim: fëmijët që flejnë duke ndjerë erën e prindërve të tyre dhe prekja e dorës së butë janë më të qetë dhe rrallë vuajnë nga ndërlikimet.

Sot Zachary është një fëmijë i lumtur dhe krenar i shpikjes së nënës së tij.