Nëna harron frenat e dores, makina me vajzën 2 vjeçare brënda përfundon në lumë, gabimi fatal që i kushtoi rëndë

447
0

Nëna harron frenat e dores, makina përfundon në lumë: vdes vajza 2 vjeçare
Fillimisht ishte menduar për një vjedhje te deshtuar te makines por hetimi tregoi se ishte gruaja ajo që harroi frenat e dores.

Nuk kishte asnjë vjedhje makine pas tragjedisë së vogëlushes Kiara Moore, fëmija britanik dy vjeçar e mbytur të hënën pasdite, pasi makina përfundoi në lumë, ndërsa femija ishte në brendësi të makinës se prindërve të saj në Uells. Siç u gjet nga hetuesit, pas kësaj drame ishte gabim i nënës: frenat e dores u harruan.

Femija ishte lënë në makinë nga gruaja, Kim Rowlands, e cili kishte lëvizur larg për disa minuta për të takuar burrin e saj në punë, por kur ajo u kthye makina ishte zhdukur. Për këtë ai kishte menduar menjëherë për një vjedhje makinë nga kriminelët që nuk e kishin vënë re vajzën në ndenjësen e pasme. Pas orësh kerkimesh, zbulimi tragjik: makina përfundoi në fund të lumit Teifi përcjell shqiptari.net.

Në fillim u supozua një aksident nga hajdutet, por testet pasuese zbuluan të vërtetën në të gjitha dramën e saj. Makina ka lëvizur vete, pa frena dore duke përfunduar në lumin e afërt. Një harresa fatale nga nëna që do të jetojë me fajin për pjesën tjetër të jetës së saj. “Për fat të keq fëmija im i bukur ka vdekur! Dhe shkaku është marrëzia ime, unë do të duhet të jetojnë me fajin për pjesën tjetër të jetës sime! Mamaja të do fëmija ime, unë jam aq e keqe..!”  ka shkruar ajo në Facebook e shqyer nga pikëllimi, duke u akuzuar publikisht  per incidentin.

Babai Kiara zbuloi se gruaja e kishte parkuar makinën jashtë punës së tij në afërsi të lumit dhe kishte hyrë në zyrën e burrit të saj për të marrë të holla nga ai, pasi karta e saj e kreditit ishte thyer. Pak minuta gjatë me vonë makina ka lëvizur duke përfunduar deri në ujë me femijën në bord pa asnjë shans per tu larguar vetë. Ekipet e shpëtimit u përpoqën të shpëtonin fëmijën që do të kishte mbushur tre vjeç pas disa ditësh, por dërgimi i shpejtë në spital me helikopter, pasi ajo u nxorr nga uji doli e kotë..

Perktheu: Shqiptari.net