Në Lezhë po bëhet nami, policia jep shifra të frikshme. Ja për çfarë bëhet fjalë

457
0

Nami në Lezhë! Policia rrugore në Lezhë ka ushtruar kontrolle për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore.

Sakaq në njoftimin e shpërndarë për mediat thuhet se janë konstatuar 2 raste të lëvizjeve në sens të kundërt në autostradë , duke u bërë burim aksidenti.

– Një mjet tip Kamion me drejtues shtetasin M.V. i cili në autostradën me drejtim lëvizje Tiranë – Lezhë, po lëvizte në sens të kundërt.

– Një mjet tip furgon me drejtues shtetasin Z.M.( i papajisur me leje drejtimi) i cili në autostradën me drejtim lëvizje Lezhë – Tiranë, po lëvizte në sens të kundërt.

Ndaj drejtuesit M.V. u vendos masa administrative pezullim i lejes së drejtimit bazuar në nenin 22 të Kodit Rrugor për shkeljen e nenit 174.1/A të Kodit Rrugor ” Lëvizje në sens të kundërt në autostradë”
ndërsa shtetasi Z.M. u arrestua pasi nuk ishte i pajisur as me leje drejtimi.

Konstatohet dhe ndëshkohet administrativisht për nenin 139 pika 5 të Kodit Rrugor, shtetasi B.B. i cili duke drejtuar mjetin tip Opel në autostradën Fushë Milot – Thumanë po bënte gara shpejtësie.

Arrestohen në flagrancë 6 shtetas dhe proçedohen në gjendje të lirë 2 të tjerë për ” Drejtim mjeti pa leje drejtimi”, të konstatuar në Fushë Milot, në Shënkoll dhe Lezhë.

Vendosen në total 1379 masa administrative :

– 392 Masa për shpejtësi tej normave të lejuara

– 93 Masa për mospërdorim të rripit të sigurimit

-248 Masa për parakalim të gabuar

– 6 Masa për mospërdorim të kaskave mbrojtëse

– 82 Masa për përdorim telefoni gjatë drejtimit të mjetit

Ndërsa pjesa tjetër e masave administrative për shkelje të ndryshme të Kodit Rrugor.

– Janë ndaluar administrativisht 16 mjete të cilat kanë rezultuar me detyrime administrative të pashlyera.

Janë tërhequr 220 leje drejtimi për ” Shpejtësi tej normave të lejuara” “Drejtim mjeti nën efektin e alkoolit”

Është menaxhuar pa ndërprerje fluksi i mjeteve gjatë pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout më data 12-13 Qershor e cila kaloi pa asnjë incident, korrombol apo aksident automobilistik.

Policia Rrugore e Lezhës do vazhdojë kontrolle të tilla, duke u kërkuar drejtuesve të mjetëve të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor dhe të mos bëhen burim aksidenti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.