Ne Itali rastet e reja me te uleta që prej 10 Marsit, shqetesimi vjen nga Spanja: 70% e pacientëve të rinj janë prej mjekëve

274
0

Në Itali ka 1,075 raste të reja të koronavirusëve për një total që nga fillimi i urgjencës që arrin në 213,013. Jetet e humbura, të cilët në total janë 29,315, kanë qenë 236 në 24 orët e fundit.

Rënia e pacientëve me kurim intensiv vazhdon: deri më tani ka 1,427, 52 më pak se të hënën. Rritja e te shëruarve në 85.231 me një rritje prej 2,352. Të sëmurët në rënie në 4 rajonet më të prekur deri më tani: Lombardia, Emilia-Romagna, Piemonte dhe Veneto.

Ndersa ne Spanje mesohet se më shumë se 70% e rasteve të reja të koronavirusit të regjistruar në 24 orët e fundit janë profesionistë të kujdesit shëndetësor.

Kjo u zbulua nga të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë të raportuara nga mediat spanjolle. Nga 867 të infektuar rishtas, 631 janë profesionistë në sektorin e shëndetësisë, një trend që tashmë ka filluar disa ditë më parë.

Që nga 28 Prilli, punonjësit e shëndetësisë kanë llogaritur 66% (5,587) të 8,500 rasteve të reja Covid-19 në Spanjë. Në dy spitale në rajonin e Madridit dhe Katalonjës, zonat më të prekura nga koronavirusi, 11% e stafit ishin të infektuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.