Ndryshimi i motit/ Meteorologia zbulon kur thehen reshjet e shiut: KUJDES në fundjavë do të..

1235
0

Moti duket se ka nisur të përshtatet me stinën dhe java mund të na suprizoj herë pas here.

Bëhet me dije nga meteorologia Ladja Porja ka konfirmuar se kjo javë do të jetë në ndikimin e kushteve të qendrueshme atmosferike, duke bërë që moti të jetë i kthjellët, veçanërisht paradite.


Parashikohet që vranësira të lehta dhe kalimtare të ketë në të gjithë vendin, por nuk do të jenë problematike.

Kjo situatë atmosferike do të na shoqërojë deri ditën e premte. E premtja dhe fundjava do të sjellin shpeshtim të vranësirave, duke sjellë reshje shiu pothuajse në të gjithë vendin.


Meteorologia Lajda Porja nga MeteoAlb u shpreh se reshjet e shiut në fundjavë do të jenë në sasi të pakta.

Për sa i përket vlerave termike,mëngjeset do të jenë të freksët. Në zonat malorë temperaturat minimale do të shënojnë 5 apo 6 gradë, ndërsa vlerat maksimale do të jenë deri në 18 gradë celcius.


Për sa i përket ultësirës perëndimore, temperaturat minimalet do të jenë 11 gradë dhe maksimalet jo më shumë se 23 gradë celcius, vlera tipike këto të nëntorit.