Ndryshimet e fundit në qeveri, kush janë ministrat e rinj

70
0

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar ndryshimet në qeveri në Asamblenë Kombëtare të PS.

Rama deklaroi largimin e Olta Xhakës nga detyra si ministre e Jashtme dhe në vend të saj emëroi Igli Hasanin.

Po ashtu, është larguar nga detyra e ministrisë së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, duke zëvendësuar Evis Kushin në detyrën e Ministres së Arsimit.

Frida Krifca është larguar nga detyra e ministres së Bujqësisë dhe është zëvendësuar nga Anila DEnaj.

Delina Ibrahimi ka kaluar nga ministre Financave dhe Ekonomisë te ministrja për për Sipërmarrjen dhe Biznesin.

Ndryshimet në qeveri

Ervin Mete ministër i Ekonomisë dhe Financave

Igli Hasani Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme

Anila Denaj Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural

Ogerta Manastirliu Ministër i Arsimit dhe Sportit

Albana Kociu Ministër i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Delina Ibrahimaj Ministër shteti për sipërmarrjen

Arbi Mazniku Ministër shteti për pushtetin vendor

Ministrat që largohen:

Frida Krifca

Olta Xhaçka

Evis Kushi

Milva Ekonomi

Edona Bilali