Nafta zbret në nivelin më të ulët që nga nisja e luftës. Bordi iken me pushime

5
0

Çmimet globale të naftës ranë të enjten në nivelet e tyre më të ulëta që nga para pushtimit rus të Ukrainës në shkurt, pasi tregtarët shqetësoheshin për mundësinë e një recesioni ekonomik më vonë këtë vit që mund të përmbyste kërkesën për energji. Kontratat e së ardhmes së naftës së papërpunuar Brent u ulën me 2,66 dollarë, ose 2,75%, në 94,12 dollarë, mbyllja më e ulët që nga 18 shkurti.

Në Shqipëri aktualisht qytetarët një litër naftë e blejnë për 221 lekë, që është çmimi i fundit i caktuar nga Bordi i Transparencës për Monitorimin e Karburanteve. Edhe pse çmimi është vazhdimisht në rënie dhe po normalizohet me çmimin e para luftës, Bordi i cilësuar si komunist nga kryeministri Edi Rama vijon të mos reflektojë duke e mbajtur çmimin ende tepër të lartë për qytetarët.

Rënia e çmimeve të naftës mund të vijë si një lehtësim për vendet e mëdha konsumatore, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe vendet në Evropë, të cilat u kanë kërkuar prodhuesve të rrisin prodhimin për të kompensuar furnizimet e ngushta dhe për të luftuar inflacionin e furishëm.

Nafta ishte rritur në mbi 120 dollarë për fuçi në fillim të vitit. Një rikthim i papritur i kërkesës nga ditët më të errëta të pandemisë COVID-19 përkoi me ndërprerjet e furnizimit që rrjedhin nga sanksionet ndaj prodhuesit kryesor Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Shitja e së enjtes pasoi një rritje të papritur të stoqeve të naftës së papërpunuar në SHBA javën e kaluar. Stoqet e benzinës, treguesi i kërkesës, treguan gjithashtu një rritje të papritur pasi kërkesa u ngadalësua nën peshën e çmimeve të benzinës afër 5 dollarë për gallon, tha Administrata e Informacionit të Energjisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.