Mos lejoni tju mashtrojne!Nje bletar tregon dallimin midis mjaltit origjinal dhe atij te rreme!

514
0

Një menyre është që të vendosni disa pika mjaltë në një pecetë dhe të shohim nëse ajo kalon lehtë. Mjalti i vërtetë nuk përmban ujë dhe nuk do të kalojë shpejt në pecetë.
Gjithashtu mund të vendosësh një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë dhe të shohësh nëse zbret në fund – mjalti i vërtetë do të bjerë në pjesën e poshtme, ndërsa mjalti i rremë do të shkrihet menjëherë.

Vendos pak mjaltë në një copë bukë dhe shiko nëse ngurtësohet – mjalti i rreme përmban shumë ujë dhe do ta lage shpejte copen e bukes. Mjaltë i vërtetë do të kristalizohet kur të lihet në të ftohtë.

Mjaltë Linden
Mjalti Linden është i pastër dhe i ëmbël. Mund të lehtësojë shumë çrregullime të frymëmarrjes dhe rekomandohet kundër ftohjes dhe gripit. Ajo stimulon djersitje dhe përmirëson tretjen, qeteson dhimbjet dhe lehtëson ngërçet. Mjalti Linden është gjithashtu i dobishem për problemet e veshkave.

Mjaltë lulesh
Ky mjaltë është bërë nga lule të ndryshme dhe ka një shije të ëmbël dhe aromatike. Mjalti i luleve rekomandohet për shërimin e semundjeve pasi ato mund të forcojnë sistemin imunitar.

Mjaltë i pemes akacie
Mjalti akacie ka një ngjyrë të verdhë të ndritshme dhe shije të ëmbël. Ky lloj i mjaltit është i dobishëm kundër problemeve kardiovaskulare dhe kapsllëkut dhe gjithashtu ka një efekt qetësues që do t’ju ndihmojë të tejkaloni pagjumësinë dhe të lehtësoni ankthin.

Mjalte i pyllit
Mjalti i pyjeve është padyshim lloji më i vlerësuar i mjaltit. Ajo kristalizohet shumë shpejt dhe ka veti të fuqishme anti-inflamatore dhe antimikrobike. Për shkak të përmbajtjes së lartë të hekurit, mjalti pyjor rekomandohet për njerëzit anemikë, dhe gjithashtu do t’ju ndihmojë të shëroheni pas një sëmundjeje të rëndë ose operacionit. Ky lloj mjalti përmban disa minerale thelbësore dhe vetëm pak kripë.

Burimi: /themagicoflife.info/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.