Ministria e Jashtme jep njoftimin e rëndësishëm për udhetimet drejt Greqise ne dy javet e ardhshme

175
0

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar qytetaret mbi regjimin e lëvizjes nga Shqipëria drejt shtetit grek për datat 1 – 15 shtator 2020.

Sipas njoftimit të bere ne Facebook, ministria e jashtme greke ka dhënë detaje në lidhje me masat që duhet të ndjekë cdo udhëtar.

Ndër të tjera vendi fqinj bën me dije se edhe gjatë dy javëve të para të shtatorit do të ngelet në fuqi, masat e vendosura më parë në lidhje me lëvizjen.

– Për 14 ditë të tjera, nga data 1-15 shtator 2020, mbetet në fuqi kufizimi i hyrjes për shtetasit shqiptarë për arsye turizmi;

– Mbetet në fuqi kufizimi i lidhjeve detare dhe ajrore me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Keshtu, fluturimet drejt/ nga këto vende bëhen vetëm nga aeroporti “Eleftherios Venizelos”;

– Mbetet në fuqi kufizimi i numrit të personave që hyjnë në dite nga PKK të Kakavijës (750 vetë) dhe Kapshtices (300 vetë);

– Mbetet në fuqi deri më 19.09.2020 aplikimi i kontrolleve paraprake përmes testit negativ PCR 72 orë para mbërritjes në vend, për personat që mbërrijnë në aeroport dhe nga pikat tokesore nga Shqipëria.

Për më shumë info, njoftimi i autoriteteve greke: https://bit.ly/3hAluA6.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.