Ministri grek: Brenda pak ditesh ligji për punëtorët sezonalë shqiptarë

545
0

Ministri i Zhvillimit Rural grek, Makis Voridis njoftoi dorëzimin e një ligji brenda nje jave per te zgjidhur çështjen e fermerëve sezonalë nga Shqipëria që punojnë në fushat e vendit fqinj.

Nga radio “THEMA 104.6”, ministri tregoi se ky problem u ngrit pas mbylljes së kufirit greko-shqiptar për shkak të pandemisë së koronavirusit, por siguroi se me garanci shëndetësore do të kenë numrin e punëtorëve që i duhen, në mënyrë që të mos ketë ndonjë çrregullim produktiv sidomos për produktet e prodhuara në maj dhe qershor si qershitë dhe pjeshkët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.