Metereologet greke bejne parashikimin e Motit per dy javët e ardhshme, bëhuni gati për stuhinë e acartë

74
0

Motit pranveror po i vjen fundi dhe në ditët në vijim pritet të rikthehet dimri.

Meteorologu grek, Klearchos Marousakis, parashikon se, në dy javët e ardhshme të janarit, rajoni do të goditet nga një stuhi të ftohti që është quajtur me emrin “Omega”.

Stuhia e të ftohtit do të sjellë reshje dëborë si në zonat fushore ashtu edhe në ato malore.

Pritet të mbizotërojnë rryma ajrore të ftohta, pra lëvizje të masave nga veriu në jug të cilat do të sjellin sërish dimrin në rajon por edhe në një pjesë të madhe të kontinentit të vjetër.

Arsyeja e këtyre ndryshimeve klimaterike sipas meteorologut vjen nga zhvillimi i barrierës “OMEGA” drejt Evropës perëndimore – veriperëndimore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.