Merrni masat, mos dilni nga shtëpia nese.., ja çfarë do të ndodhë

1117
0

Vala e të nxehtit afrikan prej disa ditësh ka “mbërthyer” Shqipërinë, duke sjellë rritje të ndjeshme të temperaturave.

Në disa qytete temperaturat pritet të shkojnë nga 40-41 °C, të cilat do të zgjasin deri në fundjavë. Në Tiranë temperaturat do të arrijnë deri në 41 gradë celcius.

Ndersa pritet që termometri të shënojë 42°C, sipas SHMU.

Mjekët këshillojnë që të shmangim lëvizjet në pikun e vapës, ekspozimin në diell, si dhe të qëndrojmë të hidratuar pothuajse gjatë gjithë kohës. Është e këshillueshme pirja e sa më shumë lëngjeve dhe ujit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.