“Mami më vjen keq për këtë!”, djali 5 vjeçar i kërkon falje nënës, pas disa orësh ndërron jetë

601
0

Gjithkush ka një lloj lidhjeje me kancerin. Shumica prej nesh janë prekur nga ajo në një farë mënyre ose nëpërmjet një të dashuri ose një miku.
Ky është një tregim për një djalë pesëvjeçar nga Mbretëria e Bashkuar. Ai luftoi kundër kancerit për dy vjet para se kanceri tragjikisht i mori jetën atij.

Në 2016, Charlie Proctor u diagnostikua me hepatoblastoma, një tumor shumë të rrallë kanceroz që fillon në mëlçi. Sëmundja e tij nënkuptonte nevojën e transplantimit të mëlçisë.

Prindërit bënë gjithçka të mundur në një përpjekje për të shpëtuar jetën e Charlie dhe filluan një koleksion për të mbledhur para për një operacion në një spital në SHBA. Më pas ata u thanë se operacioni do të kushtonte gati tre herë më shumë sesa kishin mbledhur ata, dhe kjo bëri që prindërit të ndalnin mbledhjen e parave.

Vetëm disa javë më vonë ky djalë i varfër i ëmbël humbi betejën e tij ndaj kësaj sëmundjeje të tmerrshme dhe vdiq në krahët e nënës së tij.

Vetëm disa orë para se të shkonte në atë botë, nëna e Charlie Amber Schofield botoi një figurë të djalit të saj në Facebook.

Në postin e saj Amber ka shkruar:

“Ai është i trishtuar, është i lodhur, është i ngopur dhe i dëshpëruar. “Unë nuk e di se çfarë të bëj më” janë fjalët e saj kryesore. Sot, ai është shumë i shqetësuar, duke dashur të shtrihet, të ulet, të shtrihet në krevat, pastaj në divan, pastaj të kthehet lart dhe kështu me radhë…

“Charlie, në një moment, u kthye tek unë dhe më tha në zërin më të qetë: “Mami, më vjen keq për këtë”, ai u pendua, sepse donte të lëvizte përsëri dhe ndjeu se duhej të kërkonte falje për këtë?

“Zemra ime u thye! Asnjë fëmijë nuk duhet të ndiejë emocionet që Charlie ndjen. Asnjë fëmijë! Asnjë prind nuk duhet ta shohë fëmijën e tij kështu”.

Vetëm pak orë më vonë, Charlie ra në gjumë në krahët e nënës së tij, së bashku me të atin.

Amber shkroi: “Mbrëmë në 23:14 miku im më i mirë, bota ime, Charlie, mori frymën e tij të fundit. Ai ra në gjumë në mënyrë paqësore i buzëqeshur në krahët e mi me krahët e babit të mbështjellë rreth nesh. Zemrat tona po vuajnë. Bota ka humbur një djalë të pabesueshëm të vogël. Charlie, ti më dhe mundësi të isha një mama”.

Në postin në Facebook, ajo gjithashtu u kërkoi njerëzve që të përqafojnë fëmijët e tyre, të përqafojnë dhe t’i puthin ato sa më shumë që të jetë e mundur. Ti nuk e di kur është tepër vonë.