Lind vajza e Princit Harry dhe Meghan: emri i saj ka lidhje me nenen e tij..

370
0

Fëmija i dytë i Princit Harry dhe gruas së tij Meghan Markle lindi në Kaliforni. Duka dhe dukesha e Sussex, në vetë-mërgim në SHBA pasi u shkëputën nga familja mbretërore britanike, i dhanë fëmijës së tyre emrin e Lilibet Diana. Fëmija i parë i çiftit quhet Archie.

Njoftimi i çiftit – Njoftimi u bë nga vetë Princi Harry dhe gruaja e tij, siç raportohet nga disa media amerikane. “Eshtë me shumë gëzim që Princi Harry dhe Meghan, Duka dhe Dukesha e Sussex, të mirëpresin vajzën e tyre të vogël,” njoftoi një zëdhënës.

Lindur më 4 qershor – Foshnja lindi të Premten 4 Qershor në orën 11:40 në Spitalin Cottage në Santa Barbara dhe peshon mbi tre paund. Si nëna dhe fëmija, shtoi zëdhënësi, jane mirë dhe tashmë janë kthyer në shtëpi.

Emri i zgjedhur nga çifti është një nderim për gjyshen, Mbretëreshën Elizabeth dhe nënën e princit, Diana Spencer

Vajza quhet Lili për nder të gjyshes së saj, Mbretëreshës Elizabeth, pseudonimi familjar i së cilës është Lilibeth. Emri Diana, pra, është në kujtim të nënës së Harrit, Diana Spencer, Princesha e Uellsit.

Ndërsa “emri i mesëm u zgjodh padyshim për të nderuar gjyshen e saj të dashur, Diana Spencer. Nga njëra anë, djali i dytë i Charles dhe Diana dhe gruaja e tij tregojnë se ata duan të tregojnë dashuri dhe respekt për sovranin, edhe pse ndoshta jo saktësisht për Familjen Mbretërore, nga ana tjetër ka referencë për Zonjën D, rebelimi i së cilës nga jeta në gjykatë mbetet për Harry një model dhe një traumë e pazgjidhur, siç rrëfeu kohët e fundit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.