Lajmi i mirë, largohet vapa përvëluese/ Moti bën “KTHESË”, ja dita kur priten shira dhe rrufe..

608
0

Kjo duket të ketë qenë java e fundit me temperatura të nxehta në vend, ndërsa termometri ka nisur të bjerë duke nisur nga dita e sotme dhe kështu pritet të vijojë edhe ditët në vijim.

Mësohet se temperaturat maksimale nuk do të kalojnë 34 gradë celsius për zonat qendrore të vendit, kurse termometri do të shënojë përgjithësisht jo më shumë se 30 gradë celsius duke nisur nga dita e hënë dhe në vijim.

Madje, të hënën pasdite dhe të martën, vendi pritet të përballet me shira dhe rrufe, të cilat do të shtrihen kryesisht në Ultësirën Perëndimore, si edhe në zonat qendrore.

Shirat e dendur pritet të nisin gjatë orëve të mëngjesit të së martës dhe masat ajrore të lagështa do të lëvizin nga veri-perëndimi në drejtim të jug-lindjes në mënyrë graduale deri të martën pasdite, kur moti pritet të përmirësohet sërish.