Ky pastrues i përditshëm është më i mirë për furrën se sa ai i shtrenjti plot kimikate që keni përdorur!

513
0

Mbajtja e furrës tuaj pastër është shumë e rëndësishme për shkak se ushqimi i djegur mund të çlirojë kancerogjene pasi vazhdon të digjet. Pastruesit e furrës përmbajnë shumë toksina dhe nëse vjen në kontakt me lëkurën tuaj mund t’ju shkaktoje probleme.

Produktet natyrore qe mund te na ndihmojne per pastrimin e furres jane soda e bukes dhe uthulla.

Soda kaustike dhe amoniaku jane perberes qe gjenden zakonisht në pastruesit e furrës,por ata gerryejne shtresat e lekures dhe tymi mund te depertoje lehte në mushkëri. Pervec kesaj nese piqni byrek duke perdorur furren e sapopastruar me keta perberes,byreku do të përfundojë plotësisht i ndotur nga keto toksina. Ju nuk mund ta shijoni atë, por ata gjenden brenda tij.

Hulumtimet konfirmojnë se pastruesit e furres Easy-Off dhe z Muscle për shembull, përmbajnë helmet që mund të shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje dhe ënjtje në fyt. Disa mund të përjetojnë dhimbje të forta në fyt, duke pasur djegie ne hundë, sy, veshë, buzë ose gjuhë dhe madje edhe dëmtime te shikimit,te vjella me gjak,dhimbje barku.Lëkura mund të ketë djegie dhe vrima në të, përveç acarimit të përgjithshëm.

Ekzistojnë disa përbërës specifikë që dihen të shkaktojnë probleme të rënda shëndetësore, veçanërisht astme dhe dëmtime në sistemin riprodhues, siç janë monoetanolamina (MEA), eterilet e glycol dhe ethoxylates alkyl phenol (APEs).

Dhe mos harroni kafshet tuaj. Kafshet mund të përjetojnë këto probleme, gjithashtu.

Pastruesi natyror i furres
Do t’ju nevojiten:

Nje tas qelqi
Një furçë e pastër
Sfungjer pastrimi
Lugë
Dorashka

Së pari, hiqni raftet e furrës per ti pastruar vec ne lavamanin tuaj.

Vendoseni sapunin e kastiljes dhe soden e bukes në tasin tuaj dhe përziejini. Sapuni Castile është nder me te preferuari pasi është bërë me përbërës të pastër, pa kimikate. Mund të laje me lehtësi fytyrën tuaj, të sigurojë rezultate të shkëlqyera ne pastrimin e dritareve ose mund të ofrojë një pastrim të mirë për vaskën. Për momentin, le të përqëndrohemi në pastrimin e furrës.

Soda e bukes është një tjetër përbërës i madh për pastrimin e furrës, duke ofruar cilësi gërryese për të ndihmuar në heqjen e ushqimit të djegur. Ajo permban bikarbonat natriumi, i cili është ai që ndihmon ne procesin e pastrimit.

Tani shtoni uthullen dhe vajin esencial te portokallit, perziejini duke shtuar ujë derisa të formoni nje mase te trashe. Uthulla është antibakterial dhe një produkt i përsosur pastrimi. Vai esencial i portokallit pervecse nje parfum i kendshem ,është edhe nje antibakterial dhe përmban komponime të fuqishme antimikrobiale të quajtura terpene.

Le të zbatohet kjo perberje ne furre duke përdorur furçën tuaj derisa te keni lyer të gjithë sipërfaqen. Lereni te veproje 6-8 ore,ose gjate gjithe nates.Ajo do të shkumoje vetem pak dhe eshte dicka normale.

Pasi te keni lejuar atë të bëjë punën e tij, është koha ta pastroni ate. Duke përdorur një tas të mbushur me ujë, merrni sfungjerin tuaj dhe filloni fshirjen e furrës për të zbuluar sipërfaqen e pastër. Përdoreni enën e ujit për të pastruar sfungjerin , por mund të keni nevojë ta ndryshoni ujin disa herë.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/