Kompania e fluturimeve low-cost paralajmëron rritje të çmimit të biletave – Shkak, kërkesa e lartë

65
0

Çmimet e biletave të avionit do të rriten këtë verë për shkak të kërkesës së lartë për pushime në plazhet europiane, ka thënë Ryanair.

Shefi i linjës ajrore Michael O’Leary tha se ai pret që çmimet për fluturimet të rriten me një “përqindje të lartë njëshifrore”.

Ai tha se tarifat më të ulëta të linjës ajrore aktualisht po nxisin një rritje të numrit të pasagjerëve, duke ndihmuar në rimëkëmbjen e kompanisë nga pandemia.

Ai tha se shpresonte që linja ajrore të kthehej në “përfitim të arsyeshëm” në vitin e saj aktual financiar.

Firma raportoi humbje vjetore prej 355 milion € të hënën, duke thënë se rikuperimi i saj nga heqja e kufizimeve të Covid ishte ndikuar nga varianti Omicron dhe lufta në Ukrainë.

Konflikti në Ukrainë ka rritur çmimet globale të naftës me shqetësimet se furnizimet nga Rusia, një eksportues kryesor i karburanteve fosile dhe karburantit të avionëve, mund të ndërpriten.

Humbja e grupit për vitin deri më 31 mars ishte më e vogël se sa pritej dhe u ngushtua nga humbjet prej 1.02 miliardë eurosh vitin e kaluar.

‘Kaq shumë kërkesa’

O’Leary tha se ai priste që çmimet të ishin më të ulëta deri në qershor në krahasim me nivelet para pandemisë, por shtoi se “bazuar në rreth 50% të të gjitha prenotimeve, ne presim që çmimet të rriten me përqindje të lartë njëshifrore” gjatë verës.

“Na duket se do të ketë çmime më të larta në atë periudhë kulmore të verës, sepse ka kaq shumë kërkesë për plazhet e Evropës dhe këto rritje të çmimeve do të vazhdojnë,” i tha programit të BBC-së Today.

“Unë mendoj se çmimet do të jenë të ulëta dimrin e ardhshëm. Por është shumë herët për të thënë qartë se do të ketë një rënie ekonomike, ka frikë nga recesioni dhe në një recesion ofruesi me kosto më të ulët, i cili në MB dhe në Evropë është Ryanair, do të bëjmë më mirë, por do të bëjmë më mirë sepse ne mund të mbajmë çmime më të ulëta.”

Në rezultatet e saj, linja ajrore deklaroi se klientët ishin ende duke rezervuar udhëtimet e tyre më vonë se zakonisht dhe tha se “lakorja e rezervimit” dukej më shumë si kohët para Covid.

Ryanair tha se trafiku u rikuperua fuqishëm pasi kishte 97.1 milionë vizitorë, nga vetëm 27.5 milionë një vit më parë falë heqjes së kufizimeve të pandemisë.

Ai tha se shpreson ta rrisë këtë më tej në 165 milion pasagjerë këtë vit, përpara nivelit rekord prej 149 milion të parë para Covid.

O’Leary tha se shpresonte të shihte “pikat e ngushta” në aeroportet e Mbretërisë së Bashkuar si Manchester apo Heathrow të eliminohen deri në fund të qershorit në kohën e periudhës së pikut të verës.

Ai tha: “Nuk ka dyshim që mendoj se kalimi nëpër aeroporte këtë verë do të jetë sfidues dhe ne po inkurajojmë të gjithë klientët tanë të paraqiten më herët dhe të lënë më shumë kohë për të kaluar sigurinë e aeroportit”.

Megjithatë ai pretendoi se kjo ishte më pak rasti në aeroportet e tjera që përdor Ryanair, si Glasgow, Stansted dhe Bristol.

Ai tha se Ryanair nuk u përball me të njëjtat sfida rekrutimi si disa konkurrentë, sepse i kishte mbajtur njerëzit.

Ryanair i kërkoi stafit të bënte shkurtime pagash gjatë pandemisë për të shmangur humbjet e vendeve të punës. N.Xh / SCAN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.