Këto janë qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar

529
0

Me një befasi të madhe, Hong Kongu përjashtohet nga maja e tabelës. Qyteti-shtet kinez vjen i dyti këtë vit. Në vendin e parë është kryeqyteti i Turkmenistanit, Ashgabat, sipas Mercer për hiperinflacion dhe mungesa të ushqimit, për shkak të krizës aktuale financiare në vend.

Medalje bronzi për Bejrut. Kryeqyteti libanez shkon nga vendi i 45-të në vitin 2020 në të tretin në vetëm një vit, falë depresionit ekonomik të vendit. Situata u përkeqësua nga epidemia Covid-19 dhe shpërthimi i portit të qytetit në 4 gusht të vitit të kaluar.

Tokio gjithashtu humbet pozicionin e saj. Megalopoli japonez zbret nga podiumi, duke përfunduar i katërti. Osaka gjithashtu shfaqet pak më poshtë.

Në vendin e pestë është Cyrihu në Zvicër. Qyteti zviceran është më i shtrenjti në vendin e tij, duke tejkaluar edhe kryeqytetin Bern dhe Gjenevë, gjithashtu në dhjetëshen e parë. Qyteti i gjashtë më i shtrenjtë në botë është Shangai në Kinë. Metropoli është një qendër financiare me rëndësi globale. Pothuajse e marrë për të mirëqenë se është më e shtrenjtë të jetosh këtu sesa në kryeqytetin Pekin.

Singapori vjen në vendin e shtatë. Duke ardhur e pesta në vitin 2020, këtë vit qyteti – shteti në jug të Malajzisë humbet dy pozicione krahasuar me vitin 2020. Sidoqoftë, ishulli konfirmohet si një destinacion luksoz me një cilësi të lartë të jetës, për shkak të karakteristikave të tij si një qendër financiare botërore, për klima e saj tropikale dhe popullsia multi-etnike.

Për vendin e tetë kthehemi në Zvicër. Në 2021, Gjeneva ngrihet një pozitë dhe bëhet qyteti i dytë më i shtrenjtë në vendin e saj. Sidoqoftë, kjo nuk është për t’u habitur, duke pasur parasysh se ajo është një qendër e diplomacisë dhe sektorit bankar: ajo pret selinë evropiane të Kombeve të Bashkuara dhe Kryqit të Kuq.

Pekini gjithashtu ngrihet një hap në renditje. Nga pozicioni i dhjetë në vitin 2020, kryeqyteti i Kinës bëhet i nëntë. E fundit, por jo më pak e rëndësishmja nga dhjetë të parat është kryeqyteti i Zvicrës. Në vetëm një vit, Berni humbi dy vende, duke përfunduar i 10-ti në 2021.

Duke zbritur në renditje, ka qytete të tjera të mëdha botërore, të tilla si Seul, në Korenë e Jugut dhe Tel Aviv në Izrael. New York gjithashtu u shfaq në dhjetëshen e parë të vitit të kaluar, sot vetëm në vendin e katërmbëdhjetë me humbjen e tetë vendeve. Kryeqytetet evropiane Londra dhe Parisi arrijnë përkatësisht në tetëmbëdhjetë dhe 33. Në vend të kësaj Milani renditet në vendin e 36-të dhe Roma në vendin e 47-të.