Këshilltari i Erdogan “trondit” me deklaratën :“Greqinë e shkatërrojmë brenda 3-4 orësh” ndërsa..,

447
0

Yigit Bulut, një nga këshilltarët e Presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, ka paralajmëruar se një luftë mes Greqisë dhe Turqisë do të ishte fatale për Athinën.

Gazeta greke “Protothema” ka publikuar ato që i quan kërcënime të reja të Bulut gjatë një emisioni televiziv në kanalin shtetëror, TRT.

Gjatë emisionit ai u shpreh:

Prezenca ushtarake e Turqisë në Detin Egje është sa 3-fishi i Greqisë. Një luftë e Greqisë me Turqinë përfundon në katastrofë për Greqinë. Zgjat vetëm 3-4 orë dhe përfundon me katastrofë për Greqinë.”
Duke iu referuar një incidenti të javës së kaluar mes fregatës greke e cila interceptoi një anije kërkim-zbulimi turke në Egje, Bulut tha se Athina po nxitej nga fuqitë e mëdha për të sulmuar Turqinë.

Bulut ka përdorur retorikë provokuese ndaj Greqisë edhe më parë, ndërsa situata aktualisht duket mjaft e tensionuar mes dy vendeve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.