“Jemi armiq Edi Rama” Berisha: Orët e Rames janë të numëruara

24
0

Me thirrjet “O Sali, o hero, gjithë Shqipëria ty të do”, kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, nisi fjalën e tij në protestën e opozitës.

“Ju jeni sot këtu sepse nuk pranoni më që qytetarët shqiptarë të jenë qytetarë të lirive dhe të drejtave të dhunuara. 32 vite më parë, kur themeluam partinë e parë opozitare, diktatori i fundit komunist dhe partia shtet, kishin në duart e veta të gjitha pushtetet. Sot, pasardhësi i tyre, Edi Rama, t’ia mbathë me gjithë se ka të gjitha pushtetet, ka vendosur monizmin e plotë, përsëri ia mbathi. Orët e tij janë të numëruara”, tha Berisha.

“Në emër tuaj, i them Ramës: Edi Rama, ne të dy, sot, jemi armiq. Jemi armiq! Po pse jemi armiq? E hidhur të them këtë fjalë, por zemra ime fjalë tjetër nuk nxjerr. Sepse ti Edi Rama, ke për ideal, pushtetin, pushtetin dhe vetëm pushtetin. Kurse unë, me këta burra, djem dhe vajza, kemi për ideal lirinë dhe vetëm lirinë. Ne jemi armiq Edi Rama, sepse ti pushtetin e do për të varfëruar qytetarët, kurse unë lirinë e dua për t’u kthyer shqiptarëve dinjitetin. Ne nuk veprojmë në pabesi, kur të themi mbathja, do t’ia mbathësh”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.