“Janë njerëz, jo qen”: e kritikuan se i nxjerr fëmijët shëtitje të lidhur me litarë, por ja se si ua mbylli ai gojën (Video)

43243
0

Që nga shpikja e rripave (litarëve) për fëmijë, ata kanë qenë gjithmonë në qendër të shumë diskutimeve, pasi ka nga ata që i shohin ato vërtet të rehatshme dhe të sigurta dhe nga ata që, përkundrazi, i duken mjaft të sikletshme dhe mendojnë se litarët përdoren vetëm për të shëtitur qentë.

Pak ditë më parë ky objekt shumë i diskutuar u rikthye pasi Jordan Driskell, një 32-vjeçar që jeton në shtetin e Kentakit me gruan e tij Briana dhe binjakët e tyre pesëvjeçarë, postoi në llogarinë e tij në Instagram një video. në të cilën mund ta shihni atë duke udhëhequr të vegjlit me litarë ndërsa viziton një akuarium, percjell shqiptari.net

Klipi i shkurtër, i cili zgjat vetëm pak çaste, është kritikuar shumë nga përdoruesit që e kanë parë, pasi sipas tyre fëmijët nuk duhet të lidhen për asnjë arsye. Më vonë, burri donte të mbrohej nga akuzat duke thënë:

“Fëmijët janë shumë kuriozë: duan të vrapojnë dhe të eksplorojnë. Për këtë, për paqen tonë mendore dhe mendjen tonë të shëndoshë ne përdorim një litarë. Na lejon të largohemi nga shtëpia dhe të bëjmë gjëra argëtuese me familjen pa u stresuar”.

Zoey, Dakota, Hollyn, Asher dhe Gavin kanë lindur në vitin 2017 dhe për disa kohë u transportuan në një karrocë me gjashtë vende, megjithatë, Jordan dhe Briana thonë se ishte shumë e rëndë dhe qesharake. Në fakt, ata thonë se fëmijët e tyre e duan litarin, sepse fjalë për fjalë u pëlqen të ecin në vende të mbushura me njerëz dhe ky objekt u jep mundësinë ta bëjnë këtë”.
Më poshtë është video ku babai shkruan: “Eja dhe ec një milje me këpucët e mia”.

Këtu janë disa nga komentet që kanë marrë këta prindër:

“Ata janë njerëz, jo qen”.

“A nuk mund t’i mësoni mirë fëmijët tuaj? Shpjegojuni atyre pse është e rrezikshme të largohesh?”.

“Mos bëni shumë fëmijë nëse nuk mund ta përballoni presionin”.

Më pas ka ndërhyrë edhe një eksperte e prindërve, e cila ka ofruar këndvështrimin e saj duke shkruar:

“Kjo është një zgjidhje kreative e problemeve. Kjo nuk është trajtimi i fëmijëve si kafshë. Alternativa do të ishte qëndrimi në shtëpi”.

Çfarë mendoni për zgjedhjen e këtyre prindërve? Ndani përmbajtjen dhe na ndiqni për të reja, histori dhe kuriozitete të tjera./shqiptari.net/