Iu shmang pyetjeve, Bora Muzhaqi kërkon ndjesë: Jam thellësisht e prekur, por pyetja që mu drejtua nuk është e fushës time

35
0

Ministrja për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi, u vu në qendër të akuzave ditën e sotme, pasi iu shmang pyetjes së gazetarëve për abuzimin e fëmijëve, duke u shprehur se nuk kishte kohë dhe duhet të ikte.

Në një postim në rrjetet sociale ajo ka kërkuar ndjesë për keqkuptimin, teksa thotë se është shumë e prekur nga tragjedia që ndodhi në Fier. Por ministrja shton se pyetja që iu bë nuk është e fushës së saj, pasi detyra e saj është angazhimi me programet jashtëshkollore të nxënësve e studentëve, si dhe programet e aktiviteteve për fëmijët në komunitet.

Postimi i plotë:

Ndjesë nëse kam lënë shteg për keqkuptimin e kujtdoqoftë që ka pritur një përgjigje tjetër nga unë, përballë disa mediave të cilat m’u gjendën përballë duke shkuar për një tjetër takim pune.

Jam thellësisht e prekur si të gjithë nga tragjedia e Fierit dhe besoj se gjithçka mund të bëhet më tutje për adresimin e çështjeve të pyetjes, do të bëhet, ashtu si duhet, nga institucionet. Detyra ime funksionale është angazhimi me programet jashtëshkollore të nxënësve e studentëve, si dhe programet e aktiviteteve për fëmijët në komunitet. Prandaj dhe nuk m’u duk e udhës të jap një opinion personal mbi fusha të tjera specifike për të cilat m’u drejtua pyetja.

Ndërsa për sa i takon sarkazmës politike apo mediatike me tragjedinë, nuk kam asnjë koment. E kam neveritur gjithnjë lojën publike me dhimbjen e shkaktuar prej tragjedive. Por sot e provova shijen e saj drejtëpërdrejtë. Vdekja e dhunshme e një fëmije nuk mund të jetë kurrë arsye për të luajtur me njeri-tjetrin. Ndjesë edhe njëherë atyre që kanë keqkuptuar përgjigjen time.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.