Italiani qe u zhduk në Shqipëri habit me deklaraten para hetuesve: “Po kërkoja thesarin ne ishullin Montecristo”

93
0

Ai i mbajti të gjithë në pritje për disa muaj, por në fund ai u gjurmua, megjithatë historia që Davide Pecorelli u tha hetuesve është shumë ngatërruese. Biznesmeni 45-vjeçar Umbrian u zhduk në janar në Shqipëri. Të Premten ai u gjet me një gomone pranë Livorno dhe tha: “Unë isha duke kërkuar ishullin Montecristo për të rimarrë thesarin”.

Ai kishte një hartë dhe një kazmë – magjistratët e Perugia e thirrën atë si një “person të informuar mbi faktet”. Një vepër e duhur duke qenë se partneri i Davide Pecorelli kishte paraqitur një ankesë për zhdukjen e tij. Kur ai u gjet në det në bordin e një gomoneje që kishte një problem teknik, Pecorelli kishte me vete një hartë, një kazmë dhe një lopatë ndoshta për të kërkuar thesarin e pretenduar.

Ai madje kishte marrë me qira një garazh ku do të duhej të mbante sendet e çmuara. Në hartë u treguan disa pika të ishullit Montecristo. Përpjekja për ta arritur atë, megjithatë, dështoi për shkak të një dëmtimi të gomoneve.

Pecorelli pastaj do të arrinte në Toskane në bordin e një autobusi pelegrinësh pasi kaloi një periudhë në një
komunitet afër Medjugorje. Në kete ngjarje kishte edhe vështirësi financiare të burrit./shqiptari.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.