Itali/ Pas dy vitesh, përfundon urgjenca Covid. Maskat dhe green pass, ja cfarë ndryshon nga neser

8
0

Nga 1 prilli, pas më shumë se dy vitesh, përfundon gjendja e jashtëzakonshme për Covid-in e shpallur nga qeveria Conte më 31 janar 2020 dhe e zgjatur disa herë. Prandaj, një sërë detyrimesh që lidhen me Green pass-in dhe përdorimin e maskave do të fillojnë të zhduken. Ndryshojnë edhe dispozitat për izolimin dhe karantinën. Këtu janë të gjitha lajmet.

Autobus, metro dhe transport Megjithatë, detyrimi i lejes skadon nga 1 Prilli në autobusë dhe metro, ku megjithatë do të duhet të vazhdoni të mbani maskën Ffp2. Në aeroplanë, anije, tragete dhe trena jorajonalë, megjithatë, leja bazë do të kërkohet deri më 30 prill.

Dyqane, bare dhe restorante Nga 1 prilli, certifikata e gjelbër nuk do të përdoret më për të hyrë në dyqane, zyra publike, banka dhe zyra postare, hotele dhe banesa, për të shkuar në parukeri dhe tabachi, për të praktikuar sporte në natyrë ose për t’u ulur në tavolinat e hapura për bare dhe restorante. Leja bazë Green do të kërkohet deri më 30 Prill për t’u konsumuar në sportel dhe në sallat e brendshme, si dhe për të ndjekur ngjarje dhe gara në natyrë.

Çështja e maskës Nga data 1 maj nuk do të jetë më e detyrueshme mbajtja e maskes në ambiente të mbyllura.

Ngjyra e Rajoneve Sistemi i ngjyrave të Rajoneve do të zhduket dhe Komiteti Teknik Shkencor dhe struktura e Komisionerit të Jashtëzakonshëm Francesco Figliuolo do të bjerë: në vend të tij, një njësi për përfundimin e fushatës së vaksinimit dhe miratimin e të tjera anti. – masat e virusit, të drejtuara nga gjeneralmajor i ushtrisë Tommaso Petroni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.