Gruaja shkoi tek doktori për dhimbje stomaku, më pas skaneri zbuloi diçka të pabesueshme për mjekët derisa u operua dhe i nxorën..

829
0

Një grua 51-vjeçare e lindur në Kolkata të Indisë, Minati Mondal, kishte përjetuar dhimbje stomaku të tmerrshme për dy muaj, kështu që ajo shkoi në spital për të zbuluar se çfarë po ndodhte. Pasi skanerit qe i bene, gjeten dicka brenda saj.

Ajo kishte gure ne temth dhe u detyrua ti nenshtrohej nje operacioni per heqjen e tyre. Ky ishte momenti kur mjekët zbuluan diçka të pabesueshme. Mondal kishte 11,950 gurë brenda saj!

Këto gure të tëmthit ishin topa të përbëra nga kripërat dhe kolesteroli që formohen në fshikezen e tëmthit. Shumë njerëz mund te mos kene probleme ne jetën e përditshme nga gurët e tëmthit, por sapo ato të fillojnë të bllokojnë fshikëzën e tëmthit, do të filloni të përjetoni dhimbje, të ndjeheni keq dhe kjo mund të shkaktojë një sëmundje që mund të bëhet fatale.

Një dietë me yndyrna te larta shkakton rrezikun e ndërtimit të gurëve të tëmthit dhe ky rrezik ne pergjithesi eshte me i lartë tek gratë.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.