Francë, Macron pozitiv me koronavirus: ai dhe Kryeministri Castex në izolim

69
0

Presidenti francez, Emmanuel Macron, doli pozitiv me koronavirus dhe për këtë arsye, duke ndjekur udhëzimet shëndetësore në fuqi në Francë dhe të zbatueshme për të gjithë, ai do të izolojë veten për shtatë ditë. Sidoqoftë, Macron do të vazhdojë të punojë dhe garantojë aktivitetet e tij në distancë. Kryeministri, Jean Castex, gjithashtu e vendosi veten në izolim paraprak pasi kishte qenë në kontakt me presidentin.

Presidenti i Asamblesë Kombëtare, Richard Ferrand dhe Kryeministri Portugez Antonio Costa, i cili u takua me Macron të Mërkurën, gjithashtu e vunë veten në vet-izolim. Burime në Elysée thanë për BFMtv se Macron “nuk ka një formë të rëndë të Covid”. Presidenti ka anuluar të gjitha udhëtimet e tij të ardhshme, duke filluar me një të planifikuar për në Liban. Eshtë e paqartë se cilët figura të tjera politike franceze dhe evropiane do të duhet të izolojnë veten e tyre në mënyrë që të vijnë në kontakt me Macron, i cili mori pjesë në një samit të BE në fund të javës së kaluar.

Charles Michel në vet-izolim Edhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka vendosur ta vendosë veten në vet-izolim pasi mësoi për pozitivitetin e Presidentit Macron. Vendimi u mor si një masë paraprake edhe pse autoritetet franceze e informuan atë se ai nuk konsiderohet si dikush që ka qenë ‘në kontakt të ngushtë’ me Macron. “I dashur Emmanuel Macron, urimet më të mira për një shërim të shpejtë. Unë me gjithë zemër pranë jush. Ne do ta mposhtim këtë pandemi së bashku. Ne do të vazhdojmë të punojmë dorë për dore për të vaksinuar dhe mbrojtur qytetarët tanë,” shkroi presidenti i Komisionit Evropian në një cicërimë. , Ursula von der Leyen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.