E trishtë! Ndahet nga jeta artistja e njohur shqiptare, “Nder i Kombit”…

799
0

Shuhet në moshën 70-vjeçare valltarja dhe njëkohësisht artistja e njohur shqiptare Lili Cingu, ‘Nder i Kombit’!

Lili Cingu qëndroi 45 vite në skenë. ‘Lili’, sikurse e thërrisnin të njohurit Liljana Cingun, ishte nga valltaret shqiptare që krijoi një personalitet të sajin tipik jo vetëm në skenë, por edhe jashtë saj.

Vitet e saj, të fshehura me hijeshi pas veshjeve elegante, tregojnë për një femër që i mbijetoi kohës falë pasionit të saj për vallet e bukura shqiptare.

Lili Cingu është nderuar me titullin e lartë ‘Mjeshtre e Madhe e Punës’, por karriera e saj numëron dhjetra çmime, urdhra e medalje të ndryshme si: Çmimi i ‘Republikës’, Urdhri ‘Naim Frasheri’ , ‘Disku i Artë’, ‘Artiste e Merituar’, Medalje ne Dizhon të Francës, Medalje në Itali, Turqi, etj., vlerësime këto të bëra nga personalitete të artit e kulturës shqiptare dhe botërore.