E thotë për herë të parë/ Ja çfarë kerkon Putin për t’u larguar nga Ukraina

256
0

Në kohën që nje tjeter delegacion mes Ukrainës dhe Rusisë pritet te zhvillojnë negociata për gjetjen e një zgjidhje për krizën dhe arritjen e një armëpushimi, presidenti Putin ka zbuluar çështjet që do të çonin në arritjen e një marrëveshje.

Gjatë një bisede telefonike me presidentin francez Macron, Putin është shprehur se marrëveshja me Kievin mund të arrihet pas çmilitarizimit dhe denazifikimit të Ukrainës dhe kur ky vend të ketë një status neutral.

Gjithashtu, një tjetër kusht i Putin është njohja ndërkombëtar e Krimesë si territor rus.

Pra dy kushtet e putinit jane:

Ukraina neutrale

Krimea ruse

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.