Dy vite burg kush ngacmon vajzat në rrugë

478
0

BRITANI E MADHE- Ngacmimi në rrugë do të bëhet krim që do t’u kushtojë burg deri në 2 vite. Thirrja, ndjekja e dikujt dhe bllokimi i rrugës do të kriminalizohen në Angli sipas planeve të mbështetura nga Sekretarja e Brendshme.

“Çdo grua duhet të ndihet e sigurt për të ecur në rrugë,”- tha Suella Braverman.

Ngacmimi se*sual është tashmë i paligjshëm, por shpresohet se krijimi i një vepre të re për ngacmimin në rrugë do të inkurajojë më shumë njerëz që ta raportojnë atë në Polici.

Femrat nën 34 vjeç kanë më shumë gjasa të jenë objektivi i ofendimeve se*uale, por më pak të ngjarë t’i raportojnë ato, sipas Shërbimit të Prokurorisë së Kurorës (CPS). Një sondazh nga anketuesit YouGov për BBC, i publikuar në mars, sugjeroi se dy të tretat e grave nuk ndiheshin të sigurta duke ecur vetëm gjatë natës.

Vrasja e Sarah Everard, e cila u rrëmbye dhe u vra nga një polic në shërbim ndërsa po shkonte në shtëpi në jug të Londrës vitin e kaluar, ka rritur gjithashtu shqetësimet për sigurinë e grave dhe qëndrimet ndaj grave. Home Office tani ka arritur në përfundimin se duhet të prezantohet pasi “shumica e konsiderueshme” e të anketuarve ishin pro./ BBC

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.