Dy lajme te mira ne nje dite/Rusia tërhoqi trupat nga Kievi, shikoni sa ra çmimi i naftës në treg

251
0

Pasi Rusia mori vendimin për të tërhequr një pjesë të trupave nga Ukraina, çmimi i naftësne treg ra menjëherë.

Nafta amerikane ra me 6.4% në 99.25 dollarë për fuçi në tregtimin e fundit. Nafta e papërpunuar Brent, standardi botëror, humbi 5.4% në 106.43 dollarë për fuçi.

Kujtojmë se pas bisedimeve midis Rusisë dhe Ukrainës sot, zëvendësministri rus i Mbrojtjes, Alexander Fomin tha se Ministria ruse e Mbrojtjes ka vendosur të “zvogëlojë në mënyrë drastike armiqësitë” në Kiev dhe Chernigov.

Zyrtari rus tha se ndryshimet janë pjesë e një përpjekjeje për të “rritur besimin e ndërsjellë dhe krijimin e kushteve të nevojshme për negociata të mëtejshme”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.