Dieta 10 ditore që rigjeneron trupin dhe mendjen tuaj!

793
0

A e dini se konsumi i tepruar i sheqerit mund të çojë në diabet, kancer, çmenduri, akne, infertilitet, sëmundje kardiovaskulare dhe puçrra fytyre?

Dieta e “Mark Hyman”!
Më shumë se 600 njerëz e kanë provuar këtë dietë dhe kanë arritur të humbasin deri në 7 kg në vetëm 10 ditë. Prandaj, ky regjim i ngrënies gjithashtu mund të ju ndihmojë të ndaloni dëshirat pa privuar veten nga ushqimet e shijshme. Ushqimet që ju duhet të hani gjatë këtij regjimi do ta rikthejne krejtësisht trurin dhe trupin tuaj, dhe do t’ju ndihmojnë të eliminoni sheqerin nga dieta juaj.

Le të shqyrtojmë hapat që duhet të ndiqni:

Gjel deti
Ky ushqim jep fund të gjitha ushqimeve të sheqerit, ushqimeve të miellit dhe ëmbëlsirave artificiale, pasi ato ngadalësojnë metabolizmin tuaj, shkaktojnë dëshirat dhe zënë dhjamin shtesë. Në vend të zgjedhjes së ushqimeve të tilla, zgjedhni ushqime të papërpunuara, të plota.

Mos konsumoni gjera me shume kalori
Kalorite e sheqerit të lëngshëm janë shumë më të këqija se ushqimet e ngurta që përmbajnë sheqer ose miell, siç shpjegohet nga Dr Hyman. Në fakt, një sode mund të rritë mundësinë e obezitetit tek fëmijët me 60% dhe rreziku i grave për diabetin e tipit 2 me 80%.

Proteinat
Proteinat e balancojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe të insulinës, pasi ato janë një burim energjie pa karbone. Prandaj, filloni ditën tuaj me vezë të fermave. Gjithashtu, mund të konsumoni arra, farëra, peshk, pulë ose mish të ushqyer me bar, për të furnizuar trupin tuaj me proteina.

Karbohidratet e mira
Gjatë këtyre 10 ditëve konsumoni të gjitha llojet e perimeve; thjesht shmangni patatet, patatet e ëmbla, kungullin e dimrit dhe panxharet. Ju mund të hani lirisht sa të doni zarzavate me gjethe sic dëshironi, si brokoli, lulelakër, shparguj, speca dhe gjithashtu konsumoni më shumë fasule, kërpudha, domate etj.

Lufto sheqerin me yndyrna të shëndetshme
Ushqimet që përmbajnë yndyrë të shëndetshëm do t’ju ndihmojnë të ndiheni të ndjeshëm dhe gjithashtu do të balancojnë nivelet e sheqerit në gjak.

Jini gati për raste urgjente
Kur nivelet e sheqerit në gjak po bien, Dr Hyman shpjegon se do t’ju duhet një “Paketë Emergjente” për jetën. Kjo paketë është e përbërë nga proteina, ushqime të shëndetshme yndyrore, në mënyrë që të mos bëni kurrë një zgjedhje të keqe ushqimore. Kjo paketë mund të përmbajë gjalpë arre, gjalpë kokosi, arra, fara kungulli, gjeldeti turkish, salmoni, sardelet, dhe boronica.

Minimizo stresin
Kortizoli, hormoni i stresit, rrit ndjenjën e urisë dhe kështu krijon dhjamë të barkut, e cila fatkeqësisht mund të shkaktojë diabetin e tipit 2. Prandaj, për të parandaluar stresin, ju duhet të merrni frymë thellë që aktivizoni nervin vagus, i cili në kthim, e kthen ruajtjen e yndyrës në djegien e yndyrës. Dr. Hyman këshillon që të marrë frymë thellë dhe ngadale pese here pas cdo vakti.

Parandalimi i inflamacionit
Dy ndjeshmëritë më të shpeshta të ushqimit të fshehur janë gluten dhe intoleranca e qumështit. Shumë njerëz mund të dëshirojnë këto,mund të jetë shumë e vështirë t’i heqësh ato, madje edhe për 10 ditë. Megjithatë, bëni çmos për t’i shmangur ato dhe do të shihni se si do të rritet ndjeshëm energjia juaj dhe dëshirat tuaja do të ulen.

Gjumi dhe pushimi janë vendimtare
Kur një person nuk fle mjaftueshëm, mund te konsumoje shume ushqime të pasura me sheqer në mënyrë që të rrise nivelet e tij të energjisë. Megjithatë, gjëja e keqe në lidhje me këto ushqime është se ata shpejt shkaktojnë një përplasje të energjisë. Prandaj, për të qetësuar dëshirat tuaja, flini të paktën 7-8 orë në ditë.

Burimi: /cuisineandhealth.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/