Deshperimi që del prej shpirtit”/ Gruaja që rrit e vetme 3 fëmijët në pyll

440
0

I dhimbshëm është fati i shumë grave shqiptare në vendin tonë, ku dhuna në familje është shndërruar në një fenomen thuajse të zakonshëm.

I tillë është rasti i Florinda Lleshit, i prezantuar ditën e sotme nga gazetarja Anila Hoxha. Në një video dhe shkrimi të shkurtër, Anila arrin të përmbledhë me pak fjalë historinë e dhimbshme të jetës së Florindës 33-vjeçare, e cila jeton e vetme me tre fëmijët në një kasolle të ndërruar me duart e saj, pasi vendosi të braktisë të shoqin dhe t’i japë fund dhunës në familje.

Anila na bën me dije në shkrimin e saj se Florinda edhe ka tentuar të pijë fostoksinë e të vrasë veten pas dhunës së të shoqit, por për fat të mirë, mbijetoi.

Ajo ndau mendjen për të lënë shtëpinë e burrit me të cilin kishte tre fëmijë, pasi ai e qëlloi me sëpatë në kokë dhe ajo as nuk mundi të denonconte dhunën kafshërore.

Por cila është sfida e radhës e Florindës që mallkon të ëmën që e solli në jetë? Këtë na i tregon Anila Hoxha…
Te lindesh grua …
“Oj nene pse me bere, “. Florinda Lleshi shkel nje shtegu mes permes pyllit dhe nxjerr deshperimin prej shpirtit, duke mallkuar edhe gruan me te rendesishme per te , gruan qe e solli ne jete. Florinda po me con drejt kasolles ne te cilen ka perfunduar ne mes te maleve, qyqe e vetme dhe me 3 femije te mitur. Ajo vendosi te dale prej marteses per shkak te dhunes barbare.
Ishte 21 vjece kur u martua me shkuesi, jetonte atje ne Mirdite dhe krushqi pas krushqie i thane se i kishin gjetur nje djale nga familje e mire. Eshte nga Kukesi i thane, familje e mire, djale punetor. Por gjjithcka rrodhi me tej, qe teper larg endrrave te saj. Ne nje rast, pasi kishte punuar gjithe diten si kafshe ne are, kur u kthye ne shtepi ajo u dhunua aq shume sa vendosi ti jepte fund jetes dhe piu fotoksine.
Jetoi. Ne 2015 , i shoqi e goditi me sopate ne koke. Nje muaj ne spital, nuk beri ze. Nuk denoncoi pavaresisht plageve. Florinda u kthye serisht aty ne zonen e Farkes se Madhe ku jetonin te gjithe bashke me shpresen se kur te nesermen te lindte dielli edhe jetes se saj do i hapej nje faqe e re.
Nuk pati asnje rreze ne asnjeren prej diteve qe vijne njera pas tjetres.
Perkundrazi, kur nuk mundi me te duronte dhunen, Florinda i tha stop gjithckaje. Ne fund te 12 viteve martese, ajo u nxor nga shtepia me rrobat e trupit dhe 3 djemte e vegjel.
Pa asnje shprese per te trokitur per ndihme, e ndersa mbi vete ka dy urdhera mbrojtjeje, ajo ngriti nje kasolle aty ne pyll, prane shtepise se ish burrit. Dhe ndersa i dha fund nje torture, per te ka nisur nje torture e re. URIA.
Kasollen e ka mbuluar anash me batanije dhe rrecka rrethanore qe era te mos fryje e shiu mos te hyje brenda. Do te jetoje si njeri. Do qe ti vere ne gjume femijet te ngopur. Qe bijve mos t’ua ngrohe duart me frymen e saj. E pamundur. Ka nje vit e gjysem qe jeton si te jete e padukshme, ajo e padukshme, te tre femijet te padukshem. Por ajo e ka nje emer , quhet Florinda eshte vetem 33 vjece.
Femijet e saj quhen Fatmir, Fabian dhe Armen dhe jane 10 , 8 dhe 6 vjec. Jane ne shkollen e Farkes se Madhe dhe nese ndodh ti takoni, dijeni se e ema ka ecur mes per mes nje pylli, ka udhetuar 40 minuta ne kembe per ti cuar ne shkolle. Dhe secilit prej tyre kur i ve ne gjume ju tregon perralla me ushqim te ngrohte.
p.s , per me shume shikoni videon, Florinda me priti ne rruge sot dhe m’u lut ta shikoja ku jetonte . Trishtim!”