Covid, një tjeter qytet ne Itali futet ne karantine

452
0


Pas Orune, në Nuorese, një qytet tjetër në Sardenjë, Aidomaggiore, në provincën e Oristano, izolohet për shkak të koronavirusit, por këtë herë ndalesa është totale.

Deri më 2 tetor, qytetarët do të jenë në gjendje të largohen vetëm për arsye të një nevoje ekstreme. Të gjitha aktivitetet tregtare janë gjithashtu të mbyllura, me përjashtim të shitjes së ushqimit dhe nevojave themelore, të tilla si farmacitë, parafarmacitë, gazetat dhe duhanpirësit.

Nënkryetari i bashkisë Maria Lourdes Pala, i cili po zëvendëson kryebashkiakun pozitiv në Covid dhe në izolim, e njoftoi këtë.

Në Orune, një qytet me rreth 2,300 banorë në provincën e Nuoro, ka pasur një rritje në rastet e Covid-19, me 52 pozitivë dhe mbi 150 njerëz në karantinë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.