Babai e çon në Itali dhe e braktis, i riu kërkon ndihmë në polici me “google translate”: Babai nuk kishte para..

4419
0

Një djalë 15-vjeçar shqiptar u shfaq në kazermën e karabinierëve Navile në Bolonja, duke thënë se ishte braktisur nga babai i tij 46-vjeçar. I mituri përdori google translate për të kërkuar ndihmë pasi nuk dinte italisht.

Një djali shqiptar tregoi se babai e kishte braktisur në Itali pasi nuk kishte para.

Adoleshenti u paraqit në polici të nesermen pasi kishte kaluar një natë të mëparshme në parkun e qytetit.

15-vjeçari kishte mbërritur në Itali pak ditë më parë, me një fluturim nga Shqipëria dhe ishte nisur për në aeroportin Malpensa të Milanos, i shoqëruar nga babai i tij, i cili e bindi të largohej duke i premtuar kushte më të mira jetese se ato në të cilat ata ndodheshin në vendin e origjinës, ku megjithatë duket se është kthyer duke e lënë vetëm të miturën.

Karabinierët arritën ta qetësonin djalin dhe e besuan atë tek Emergjenca Sociale e Bolonjës.

Babai i 15-vjeçarit, siç konfirmuan karabinierët për Fanpage.it , u bë i pagjurmueshëm pas kthimit në Shqipëri në 24 orët në vijim, dhe për pasojë u denoncua në Prokurori për braktisje të të miturve ose fëmijëve të paaftë dhe të paaftë dhe ndihma dhe nxitja e imigracionit të paligjshëm.