Arti në zi! Humb jetën aktorja e njohur, vajza e legjendës së komedisë

863
0

Ka vdekur Josephine Chaplin, vajza e komedianit legjendar Charlie Chaplin. Ajo ishte 74 vjeç. Aktorja vdiq në Paris, raportuan gazetat tregtare amerikane, duke cituar familjen e saj. Të afërmit e saj e kishin njoftuar më parë vdekjen e tij në një njoftim funerali në gazetën franceze ”Le Figaro”.

Josephine Chaplin lindi në Santa Monica, Kaliforni në vitin 1949. Ajo ishte një nga 11 fëmijët e Charlie Chaplin (1889-1977).

Chaplin u shfaq për herë të parë në ekran në moshën tre vjeçare, në “Limelight”, një film i vitit 1952 me shkrim, regji dhe me babanë e saj.

Josephine ishte e njohur për rolin e saj si May në adaptimin filmik të Pasolinit të vitit 1972 me tetë tregime nga “The Canterbury Tales” të poetit anglez Geoffrey Chaucer. Chaplin jetoi në Paris për shumë vite.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.