Ankohej per dhimbje stomaku. Ja cfarë zbuluan mjekët tek 28 vjecarja

672
0

28 vjecarja kishte dhimbje barku dhe kjo po e shqetesonte cdo dite e me shume. Por kur vizitohet tek mjeku e gjithe jeta e saj shembet.

Anna, 28 vjeç, u diagnostikua me karcinomën adrenale të fazës 4 të mëlçisë, veshkave dhe mushkërive në janar,

Karcinoma adrenokortikale, e njohur gjithashtu si kanceri kortikal i veshkave, është një sëmundje e rrallë, që prek rreth 200 amerikanë në vit, sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit.

Anna, e cila ka dy vajza Kaitlyn, 10 dhe Kylee, 7 gjendja e saj është përmirësuar pas kimiove. Ajo këshillon të gjithë që të mos e lënë veten pas dore por te vizitohen tek mjeku për cdo dhimbje dhe të vogël. Ajo tregon shenjat e para të semundjes.

Simptomat mund të përfshijnë:

  • Tensioni i rritur i gjakut
  • Etja
  • Dalja e urinës më shpesh
  • Ngërçet e muskujve
  • Shtim në peshë, veçanërisht në bark
  • Humbja e muskujve të gjymtyrëve
  • Akumulimi i yndyrës në bazën e qafës
  • Ënjtje e fytyrës
  • Diabeti i lehtë
  • Rritje jonormale e qimeve në fytyrë, krahë dhe në pjesën e sipërme të shpinës