Ajo kishte vetëm 98 minuta kohë për t’i thënë burrit gjithçka që donte t’i thoshte përpara se ai të vdiste në krahët e saj

631
0

Një vajzë e re kishte vetëm një orë dhe 38 minuta për t’i treguar bashkëshortit të saj gjithçka që ajo donte t’i thoshte përpara se ai të vdiste tragjikisht në krahët e saj.

Amy Donnelly, 33 vjeç, nga Hampshire, e dinte se Gareth Donnelly, një oficer policie, do të vdiste pas një inflamacioni në mushkëritë e tij të prekura nga hemoragjia.

Image

Tani ajo po e rrit vajzën e tyre njëvjeçare Matilda dhe është e vendosur të mësojë të buzëqeshë dhe të qeshë përsëri.

Ajo ka vendosur me guxim një blog në Facebook – Vejushë, E Re & Mama – për të ndihmuar të tjerët që përjetojnë pikëllim.

Amy dhe Gareth u takuan në Legoland në dhjetor 2010.

Amy kujtoi: “Unë i thashë të gjithë, që unë do të martohesha me të. Rashë në dashuri me Gareth, ai ishte aq i bukur”.

Image

“Ne u dashuruam duke pirë shampanjë në një natë të premte. Kishim veshur pizhame, po pinim shampanjë dhe po shikonim shfaqjet tona të preferuara televizive”.

Vit para se çifti të takua, Gareth kishte luftuar kancerin e testikuj dhe gjithashtu kishte bërë operacione në zemër për të rregulluar një aneurizëm aortal.

Çifti u martua në Qipro në gusht 2013 dhe filloi të përpiqej për të lindur një fëmijë.

U deshën dy vjet dhe Amy mbeti shtatzënë, Gareth ishte “kaq krenar”, pasi ata kurrë nuk kishin pritur të ndodhte një gjë e tillë në mënyrë të natyrshme pas betejës së tij kundër kancerit.

Në maj të vitit 2016, një kontroll tregoi se operacioni i mëparshëm i Gareth në zemër po jepte probleme. Në tetor të atij viti, kur Amy ishte shtatë muajshe shtatzënë, Gareth kaloi tetë orë në operacion për të futur një valvul mekanike.

Ai u rikthye në kohë për ardhjen e Matilda më 6 janar 2017. Gareth ishte duke u kuruar me një ilaç, të quajtur Warfarin, por kjo nuk e ndaloi atë të ishte një babai shkëlqyer me të fëmijët e tij.

Amy tha: “Pastaj bota jonë u rrëzua. Unë ende mund ta ndiej dashurinë e Gareth në zemrën time, por nuk bie më në gjumë duke u mbështetur në kokën time mbi shpatullat e tij, ndërsa ai më prek ballin tim”.

Familja kishte shkuar me kampe me shokë. Por kur Gareth filloi të villte gjak, Amy e çoi atë urgjentisht në spitalin lokal dhe nëna e saj u kujdes për Matildën e vogël.

 

Gareth qëndroi atë natë në spital, pasi një skanim zbuloi një masë në gjoksin e tij. Më pas ai kishte edhe një vizitë tjetër në spital vetëm disa ditë më vonë, ku edhe pësoi hemoragjinë që i shkaktoi vdekjen më 9 korrik 2017.

Amy tha: “Unë kisha ndjenjën më të tmerrshme që ai ishte gati për të vdekur dhe unë mund të shihja në sytë e Gareth, që edhe ai mendonte kështu”.

Image

“Rruga zgjati një orë dhe 38 minuta. E dija, ndaj edhe e kam shfrytëzuar të gjitha këto minuta, duke i thënë atij gjithçka, që unë do të doja t’ia thoja”.

“I thashë atij se unë e do stallën e tij dhe shenja të vogël në dore. Ai i dërgoi një mesazh shokëve të Matildës, duke u treguar atyre se sa ai vlerësonte miqësinë e tyre dhe gjithashtu një mesazh për familjen e tij. Ishim të frikësuar”.

Brenda 10 minutash pas mbërritjes në shtëpi, Gareth u shemb përtokë.

Ndihma e shpejtë erdhi për pak minuta, por nuk mundën ta ringjallnin atë. Autopsia zbuloi një inflamacion në mushkëritë e tij të prekura nga hemoragjia.

Për shkak se ai ishte duke përdorur Warfarin për kurim, gjaku i tij nuk u mpiks, dmth. ai ishte mbytur teknikisht në gjakun e tij.

Amy tha: “Çdo gjë që e bëri jetën time të lumtur, të sigurt dhe argëtuese, ishte zhdukur. Matilda ishte gjashtë muajshe, shumë e re për të njohur dhimbjen, që do ta ndjekë kur të rritet”.

Image

“Kur i tregova fotografitë e babait, ajo buzëqeshi”.

“Disa njerëz nuk janë me fat, sa të dinë se do të humbasin dashurinë e jetës së tyre”.

“Fjalët e tyre përfundimtare mund të jenë të zakonshme ose të parëndësishme, ose ata kurrë nuk do të kenë mundësi për t’ua thënë atyre atë që do të donin t’u thonin”, u shpreh Amy në fund.

ImageImageImage

© SYRI.net