Ajo hante kastraveca ne cdo kohe, derisa një ditë e kuptoi se diçka kishte ndryshuar. Shikoni cfarë ndodhi!

1044
0

Kastraveci është një kompleks bimor me më shumë se 97% ujë.

Megjithatë, përmban shumë ushqyes që e bëjnë atë një nga perimet më të shëndetshme.

Është një perime e fresket dhe me përfitime për shëndetin tonë.;

Kjo është arsyeja pse kastravecat jane nje ushqim popullor ne tryezen tone cdo dite,mund te perdoret neper sallata me vaj ulliri dhe limon.

Me poshte do te flasim per perfitimet e tij:

Edhe pse përbëhet nga 97% uje, kastraveci është gjithashtu i pasur me vitaminë B, vitaminë K, kalium, vitaminë C, mangan dhe bakër.

Antioksidant

Përmban doza të mëdha të beta-karotenit dhe vitaminës C, ushqyesve thelbësorë qe luftojne dhe parandalojne plakjen.

Anti-stres

Vitamina B njihet për efektivitetin e saj të madh në luftimin e sëmundjeve të lidhura me stresin, ankthin dhe depresionin.

Përmban vitaminë B1, B5 dhe B7, duke e bërë atë të shkëlqyer për trajtimin e të gjitha llojeve të sëmundjeve emocionale dhe të lidhura me stresin.

Ndihmon tretjen e ushqimit

Ai vepron si një tretës i fuqishëm natyror, për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit dhe fibrave.

Ndihmon për të humbur peshë

Eshte nje diuretik i fuqishëm natyror.

Kujdeset për trurin tuaj

Një tjetër nga cilesite më të shquara është “fisetina”, nje anti-inflamator i fuqishëm qe kontribuon në shëndetin e trurit.

Ndihmon në luftën kundër frymëmarrjes së keqe

Përmban veti te fuqishme antibiotike që ndihmojnë në eliminimin e mikrobeve që janë përgjegjëse për frymëmarrjen e keqe.

Vendosni një fetë kastraveci në gojën tuaj dhe mbajeni 30 sekonda, do të shihni sesi fryma juaj e keqe do të zhduket menjëherë.

Burimi:/homeremediesgarden.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/