Adoleshenti i shkathët shpëton jetën e 38 nxënësve nga aksidenti i tmerrshëm me autobuz. Ja çfarë veprimi bëri ai

509
0

Veprimi i shpejtë dhe trim i Jesse Frank ka shpëtuar 38 studentë nga një aksident tragjik në autobus. Djali adoleshent i cili është një nxënës i shkollës së mesme e kuptoi se shoferi i autobusit i kishte rënë të fikët mbi timoni ndërsa autobusi filloi të dilte jashtë rrugës.

Ishte një ditë normale shkurt në bordin e autobusit të Pell City derisa Jesse vuri re diçka të çuditshme që ndodhi me shoferin e autobusit.

“Gjithkush u çmend, duke bërtitur, si zakonisht”, tha Jesse. “Pastaj unë pashë përsëri atë dhe ajo kishte kokën e saj mbështetur prapa dhe duart e saj rane mbi imonit. Dhe unë duhet të bëja diçka. ”

Djali adoleshent më pas u zhvendos shpejt në veprim, duke rrotulluar në frontin e autobusit dhe duke marrë kontrollin e timonit.

Ai përdori dorën e tij për të shtyrë poshtë frenat e shpëtimit derisa arriti në vendin e ngjarjes. Pas ndihma arriti, Jesse besohet të qëndroi përreth dhe ngushëlloi nxënësit e rinj të traumatizuar.

“Nuk u duk e komplikuar në kokën time. Sapo kisha planifikuar disa hapa të thjeshtë. Unë nuk mendoj se do të jetë aq e vështirë për t’i ekzekutuar ato “, tha Jesse. Kishte disa nxënës te fillores që qanin. Njëri prej tyre më kërkoi hua telefonin për të bërë një telefonatë me prindërit e tyre “.

Pas aktit të tij heroik, Jesse është përshëndetur si një hero nga zyrtarët e tij të shkollës dhe ata e vlerësuan atë për ndihmën për të shpëtuar jetën e 38 nxënësve në bord. Jesse gjithashtu mori një çelës për qytetin nga kryebashkiaku i qytetit Bill Pruitt në një takim kyç të këshillit menjëherë pas incidentit

“Jesse është hero për të gjithë këta fëmijë dhe familjet e tyre, dhe ai sigurisht që është një hero për ne”, shkroi kryebashkiaku në një post në Facebook të dielën.

Jesse tha se u ndje jashtëzakonisht i nderuar të merrte çmimin.

Ndërkohë, shoferi i autobusit po vuan nga një emergjencë mjekësore dhe besohet të shërohet mirë që nga incidenti.

Ne jemi me siguri krenar për mendimin e shpejtë dhe aktin heroik të Isait, megjithëse jemi në mes të kaosit. Urime, Jesse!

/©10gjera.com
përktheu m.c./