7 Kurat natyrale dhe trajtimi për mykun vaginal dhe oral

1643
0

Ekzistojnë dy lloje myku, gojore dhe vaginale. Myku gojor njihet edhe si kancer orofaringeal, që zhvillohet në gjuhën tuaj dhe brenda gojës tuaj. Ne e dimë se sasia e vogël e kërpudhave Candida albicans zakonisht paraqitet në gojën tonë. Kur sistemi imunitar nuk mund të mbajë mbrojtjen e tij natyrale kundër kësaj kërpudhe dhe ajo rritet jashtë kontrollit, atëherë po ndodh myku me gojë. Gjithashtu ka shenja dhe simptoma të tjera në gojë, të cilat përfshijnë humbjen e shijes, vështirësinë e gëlltitjes, ndjenjën e pështymës, hidhërimin dhe skuqjen. Infeksioni vaginal ose diabeti janë gjithashtu më të prirur ndaj tij. Myku vaginale është një lloj infeksioni nga i cili vuajnë më shumë gra. Kur ekzistojnë rrethana normale, vagina juaj ka një përzierje të ekuilibruar të mykut që përfshin candida dhe bakteret. Bakteret prodhojnë acid që parandalon rritjen e mykut. Kur ekuilibri mes mykut natyral dhe baktereve të mira ndërpritet, atëherë kjo shkakton infeksion mykotike.

Kura natyrale


Sode buke: Kjo është një ilaç shumë efektiv në shtëpi për mykon në gojë. Gjithashtu mund të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të mirë të pH në gojën tuaj duke neutralizuar acidet. Ju duhet të përzieni 1-2 lugë çaji aplikojeni këtë kurë natyrale në zonën tuaj, brenda të faqe dhe gjuhën tuaj. Ju duhet të prisni për disa minuta dhe pastaj duhet të shpëloni gojën me ujë të ngrohtë. Duhet ta përdorni këtë trajtim natyral dy herë në ditë derisa të heqësh qafe këtë problem.

Kripa: Ky është trajtimi më i mirë natyral që mund të përdorni për trajtimin mykut oral. Në një gotë me ujë të ngrohtë ju duhet të përzieni ½ deri në një lugë çaji kripë. Duhet ta përdorni këtë kurë natyrale për të bërë gargarë dhe pastaj duhet të pështyni. Përsëriteni këtë trajtim disa herë në ditë derisa të jeni të kënaqur me rezultatet.

Vaj i pemë çajit: Kjo është gjithashtu një ilaç shumë efektiv në shtëpi për mykun me gojë. Ajo ka veti të fuqishme antifungale të cilat mund t’ju ndihmojnë për të kontrolluar rritjen e mykut dhe gjithashtu ata do t’ju japin një shërim të shpejtë. Në një gotë me ujë të ngrohtë shtoni 4-5 pika vaji dhe përdoreni këtë trajtim natyral për gargarë për disa minuta. Përdorni këtë kurë natyrale dy herë në ditë derisa të keni vënë re se infeksioni është përmirësuar. Nuk duhet të hani vaj pemë çaji, sepse kjo mund t’ju shkaktojë efekte anësore.

Vaj i rigon: Kjo është një ilaç shumë efektiv në shtëpi për mykun vaginal. Holloni vajin me një sasi të barabartë të vajit të ullirit dhe e aplikoni atë në vaginë dy ose tre herë në ditë në një periudhë prej një jave.

Aloe Vera: Ka veti antifungale, anti-irrituese dhe anti-inflamatore, të cilat mund t’ju ndihmojnë për të trajtuar dhe kontrolluar mykun vaginal. Përgatisni lëng Aloe Vera duke përzier dy lugë xhel Aloe Vera dhe një filxhan lëng portokalli ose mund të shtoni një filxhan me ujë të thjeshtë. Pini këtë lëng një herë në ditë në një periudhë prej disa ditësh.

Uthull molle: Kjo kurë natyrore ka enzima që kontrollojnë infeksionin e candidas që do të thotë se ajo është një ilaç efektiv në shtëpi për mykun me gojë. Ndihmon për të rivendosur nivelet e pH të trupit tuaj, rrit sistemin tuaj imunitar dhe jep një mbrojtje të fortë kundër candidas. Në një filxhan me ujë të ngrohtë ju duhet të përzierni ½ lugë çaji kripë dhe dy lugë të uthullës të papërpunuar dhe të pa filtruar të mollës. Përdorni këtë trajtim natyral për të shpëlarë gojën disa herë në ditë derisa të vini re përmirësime. Gjithashtu duhet të shtoni një sasi të vogël mjalt dhe dy lugë të uthull në një filxhan me ujë të ngrohtë. Pini këtë ilaç në shtëpi dy herë në ditë.

Vaj kokosit: Ky është një nga trajtimet më të mira natyrale për mykun vaginal. Aplikoni vaj kokosi në zonën e prekur dy deri tre herë në ditë derisa të vini re përmirësime në gjendjen tuaj. Gjithashtu mund të përfshini këtë ilaç në shtëpi në dietën tuaj të përditshme. Ju duhet të filloni me një lugë çaji vaj kokosi çdo ditë dhe ju duhet gradualisht të rrisni dozën deri në tre lugë në ditë.

Kosi: është trajtimi më i mirë natyror për mykuni vaginal. Ai ka baktere të mira ose probiotikë dhe gjithashtu mund të ju ndihmojë për të ruajtur ekuilibrin e duhur të baktereve të mira. Nga një studim thuhet se konsumi ditor i 200ml kos që ka Lactobacillus acidophilus ka ulur dy kolonizimin dhe infeksionin e kancerit. Duhet të futni një tampon në kos dhe të futni në vaginë tuaj dhe ta lini atë të qëndrojë atje dy orë. Kur ta hiqni tamponin, atëherë duhet të pastroni zonën me ujë të vakët dhe të pastroni plotësisht. Ju duhet ta bëni këtë trajtim natyral dy herë në ditë. Gjithashtu duhet të përfshini kos që ka kultura të gjalla në dietën tuaj. Duhet të flisni me mjekun tuaj nëse doni të filloni të merrni shtesë probiotike. Kur ju keni një infeksion myku, atëherë duhet të përdorni vetëm kos të pangopur dhe të thjeshtë. Nëse përdorni ndonjë kos të ëmbël, atëherë kjo mund të përkeqësojë gjendjen tuaj.

Burimi: Homenaturalcures
©gatuajshendetshem/a.c./