50 fotot që çdo tifoz i futbollit duhet t’i mbajë mend

935
0

Në futboll të gjithë hyjnë të barabartë dhe zgjedhjet janë ato që i diferencojnë njerëzit.

Gjithsesi, pavarësisht zgjedhjes për t’u bërë fans i një ekipi apo një futbollisti të caktuar, bota e futbollit ka disa momente kryesore, që çdo tifoz i këtij sporti duhet t’i dijë.

Më poshtë ju kemi sjellë një përmbledhje me 50 nga momentet më kryesore të futbollit, që gjithsecili duhet t’i shikojë dhe memorizojë.

50. Messi feston fitoren në minutat e fundit ndaj Realit, në ‘Santiago Bernabeo’

49. Lotët e 17 vjeçarit Pele, që udhëhoqi Brazilin në fitoren e botërorit të 58-ës

48. Rrëshkitja e Gerrard, që i kushtoi Liverpoolit titullin kampion

47. Arsenal fiton Premier League-n pa pësuar asnjë humbje

46. Festa e Ryan Gigs për golin e shënuar ndaj Arsenalit, në FA Cup

45. Takimi mes mbretërve. Muhammed Ali dhe Pele

44. Festa e Islandës, pasi eliminoi Anglinë në Euro 2016

43. Goli spektakolar i Rooney-t, në derbin e 2011-ës

42. Goli i Solskjaer, që i dha Manchester Unitedit Championsin, në finalen ndaj Bayernit

41. Futbollistët e Arsenalit dalin në fushë me mamatë e tyre, në Ditën e Nënës

40.Ronaldinho ftohet që të pozojë me ish ekipin, para ndeshjes Barcelona-Milan

39. Leicester fiton titullin kampion në Premier League

38. Lotët e Messit, pasi Argjentina humbi finalen e Kupës së Amerikës, ndaj Kilit

37. Maradona ngre Kupën e Botës, më 1986-ën

36. Oliver Kahn ngushëllon kolegun e tij Canizares, pas finales së Championsit, Bayern Munich-Valencia

35. Kaka lutet pasi Milani mposhti Liverpoolin në finalen e 2007-ës, në Champion

34. Dëshpërimi i David Luiz-it, pas humbjes 1-7 ndaj Gjermanisë

33. Maj 2013. Beckham shpërthen në lot, në ndeshjen e tij të fundit

32. Goli spektakolar Ibrahimoviç kundër Anglisë

31. Aguero feston pas golit që i dha CIty-t titullin kampion më 2012-ën

30. Fluturimi spektakolar i Van Persie, në ndeshjen ndaj Spanjës i Van Perssie

29. Goditja e Darren Bent që bëri konfuz Reinën

28. Festa e Liverpoolit pas fitores së Championsit në 2005-ën

27. Maradona i puth dorën Ronaldinhos

26. Pele përgëzon Ronaldon pas finales së 2002-shit në Botëror

25. Futbollistët e Barçës dhe Realit, respektojnë kolegët e Chapecoenses, që humbën jetën pasi u rrëzua avioni

24. Francesco Totti le futbollin pasi i shërbeu Romës për 25 vite

23. Ferguson përqafon Ronaldon pas Euro 2016-ës

22. Skuadra e Manchester United, që humbën jetën pas rrëzimit të avionit, në 1958-ën

21. Roberto Baggio humb penalltinë deçizive në botërorin e 94-ës

20. John Terry rrëshket gjatë goditjes së penalltisë dhe Manchester United fiton Champions League-n

19. Mesazhi i Iniestës pas golit në finalen e Botërorit të 2010-ës

18. Maradona feston golin e tij të fundit për Argjentinën

17. Autogoli i Escobar, që i kushtoi jetën. Mbrojtësi u vra kur u kthye në atdhe

16. Paolo Di Canio me përshëndetjet e tij fashiste

15. Një nga driblimet e zakonëshme të Messit

14. Pritja spektakolare e portierit kolumbian Higuita

13. Goli i parë i David Beckham

12. Dy më të mëdhenjtë e gjeneratës, gjatë një El Clasicco-je

11. Goli spektakolar i Roberto Carlosit, i quajtur Bananja

10. Festa e Balotellit pas dygolëshit ndaj Gjermanisë

09. Gjesti i zakonshëm i Alex Ferguson

08. Messi shënon golin e parë për Barçën, me asistin e Ronaldinhos

07. Paol Scholes i jep lamtumirën Champions-it, me bluzën e kundërshtarit

06. Materazzi dhe Rui Costa shikojnë incidentet gjatë derbit të Madonninës

05. Kartoni i kuq ndaj Beckhamit, në botërorin ‘Argjentinë 1998’

04. Debutimi i Lionel Messit

03. Festa e Ronaldos pas një goli në El Classico

02. ‘Dora e zotit’ e Maradonës

01. Zidane godet me kokë Materazzin, në finalen e 2006-ës