4 mënyra të suksesshme për të hequr qafe mykun ne muret e shtepisë tuaj

2582
0

Shkaktari kryesor i mykur eshte lageshtira.Ai mund te gjendet brenda dhe jashte shtepise.Nëse e gjeni mykun në shtëpinë tuaj, mos u frikësoni. Provoni një nga këto menyra per ta hequr qafe ate.
Shënim: Ndërkohë që mund ta pastroni vete mund të kërkoni dhe ndihmën e ndonje eksperti për ta hequr mykun nga shtëpia juaj.

1. Vaji i pemes se cajit
Kombino një lugë çaji me vaj çaji dhe një gotë me ujë në një shishe. Spërkoni përzierjen në myk dhe lereni brenda natës. Në mëngjes, fshijeni zonën me myk me më shumë vaj çaji.

2. Përdorni sode buke
Kombino sode buke me ujë për të krijuar një paste. Aplikoni pasten mbi myk dhe lejojeni që të thahet para se ta fshini . Nëse ka mbetur ndonjë njollë, përdorni pastat dhe pastroni zonën me furçë dhëmbësh. Soda largon gjithashtu dhe ererat e mykut.

3. Uthull
Uthulla është një zgjidhje e shkëlqyer e pastrimit për shumicën e problemeve, përfshirë mykun. Uthulla ka veti antibakteriale që mund të ndihmojnë në largimin e mykut. Hidhni uthullen ne zonen e mykur dhe fshijeni nepermjet nje lecke te paster. Ju mund të keni nevojë të përdorni edhe një furçë dhëmbësh per nje pastrim shtese.

4. Thajeni ate
Një nga mënyrat më të mira për të shmangur mykun është për ta parandaloni ate nepermjet instalimit te filtrave të ajrit dhe mykut. Përveç kësaj, nëse keni një përmbytje ose lagështirë të tepert , sigurohuni që te thani fillimisht zonen e me pas te vendosni keto filtra.

Burimi:/diyeverywhere.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.