10 ushqimet më të mira kundër stresit. Ja pse te huajt nuk i ndajnë nga tryeza!

791
0

Kemi kaluar të gjithë këtë. Për shkak të stresit gjithnjë e më shumë ne duam ushqim të keq dhe duke rritur sasinë e hormoneve që stimulojnë prodhimin e yndyrës, e cila çon në rritjen e barkut dhe kofshëve. Ka disa ushqime të cilat na ndihmojnë të kalojmë stresin. Disa prej tyre mund t’ju habisin që kanë efekt pozitiv në trupin tonë.
Ja disa prej tyre.
Kamomili
Kamomili lehtëson gjumin, për shkak të rritjes së aminoacidit glicin, i cili ndihmon të qetësohet sistemi nervor kur ndodhet nën stres.
Pirja e çajit kamomil pas një vakti mund të ndihmojë në rregullimin e problemeve të tretjes si dhimbje stomaku apo kapsllëk simptoma të shpeshta të atyre që vuajnë për shkak të stresit.
Çokollata e errët
Hulumtimet kanë treguar se marrja e 40 gramë çokollatë të errët në ditë ndihmon në luftën ndaj stresit. Merrni çokollatë të papërpunuar ose të errët me të paktën 70% kakao.
Arrat
Kur jeni nën stres, trupi dhe truri juaj shpenzojnë disa vitamina dhe substanca të tjera më shpejt se zakonisht. Arrat janë burim i madh i me vitamina B, zink, magnez dhe vajra omega, që reduktojnë stresin. Arrat balancojnë sheqerin në gjak dhe në përgjithësi zvogëlojnë nevojën për apetit dhe rregullojnë metabolizmin.
Vaj i peshkut
Omega-3 përmban vitaminën B, zinkun dhe magnezin. Të gjithë këta janë të nevojshëm në sasi sa më të mëdha gjatë kohës së stresit dhe ndihmojnë në uljen e nevojave për sheqer. Burimet më të mira janë salmoni, trofta ose sardina.
Lakra
Lakra është super e pasur me vlera ushqyese. Ajo përmban glukozinazë, që ndihmon mëlçinë në detoksifikim nga hormonet e stresit.
Selino
Stresi ndikon në ëndrrat tuaja dhe ju mund të filloni papritmas të zgjoheni në orët e hershme të mëngjesit, që është një simptomë e zakonshme e stresit. Selino përmban një aminoacid triptofan, i cili ndihmon trupin në krijimin e serotoninit, thelbësor për mbajtjen e një humori pozitiv dhe një gjumë të fortë.
Për shkak të kësaj, selino është një zgjedhje e mirë për një pushim të shkurtër para gjumit, për të siguruar cilësi të mirë të gjumit dhe për të mbajtur vazhdimisht konsumin e sheqerit në gjak gjatë natës, për të parandaluar zgjimin e menjëhershëm në mes të natës.
Jamball
Dy gjëndra të vogla gjenden mbi veshkat. Ata prodhojnë hormone të stresit të tilla si kortizol dhe adrenalin që ju ndihmojnë të përballeni me sfida të ndryshme në jetë. Por aftësia e tyre për lirimin e këtyre hormoneve është e kufizuar, dhe kur ato janë të lodhur, kjo gjithashtu ndodh me ju. Përpiquni ta zëvendësoni kafen me çaj jamballe, por jini të kujdesshëm pasi është jashtëzakonisht stimulues, andaj mos e pini pas orës dy pasdite.
Hudhra
Stresi afatgjatë vepron në imunitetin, prandaj ju mund të prekeni nga viruset kur jeni nën presion. Hudhra përmban antibaktere të fuqishme dhe për këtë arsye ndihmon sistemin imunitar. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë kundër inflamacioneve të indeve dhe nyjave, të cilat rriten në rast të stresit.
Ushqimi i perimeve të tilla mund të ndihmojë gjithashtu gratë që vuajnë nga PMS. Kjo është për shkak se ata janë duke luftuar stresin e “mbizotërimit të estrogjenit”, gjë që shkakton ndryshime në sjellje para menstruacioneve.
Nëse hahet e papërpunuar, ajo mund të ketë një efekt të keq në funksionin e tiroides, gjë që mund të jetë veçanërisht e keqe nëse jeni nën stres.
Vaj ulliri
Vaji i ullirit është i dobishëm për mbrojtjen kardiovaskulare, e cila është jetike për shkak se është dëshmuar se stresi shkakton sëmundje të zemrës.
Por një kompleks i ri i zbuluar në vajin e ullirit, i njohur si oleokantal, ka të njëjtin efekt antiinflamator si ibuprofen, por pa efekte anësore të padëshiruara.
Zgjidhni një vaj ulliri ekstra të virgjër dhe përdoreni në sallata dhe perime. Shmangni gatimin me të, pasi nxehtësia mund të dëmtojë yndyrën delikate që gjendet në vajrat e ullirit. Në vend të kësaj, për gatim përdorni vajin e kokosit, pasi ka një “pikë të lartë të shkrirjes” dhe mund të përballojë nxehtësinë pandryshuar.
Manaferrat
I njohur për vetitë antioksiduese, manaferrat përmbajnë përbërës që mund të parandalojnë plakjen e parakohshme, e cila është e lidhur shpesh me stres kronik. Përveç kësaj, ato rregullojnë marrjen e sheqerit në gjak. Manaferra është zgjidhja më e mirë në qoftë se ju mendoni se duhet të hani një ëmbëlsirë ose diçka të ëmbël./Rtk/