10 qytetet më të pasura në botë: kryeson qyteti me pagë mesatare 6 mijë euro

469
0

Çdo Maj Deutche Bank publikon raportin “Hartën e çmimeve të botës” duke kategorizuar koston e mallrave dhe shërbimeve në qytetet më të mëdha dhe më të fuqishme në botë.

Kjo bankë e njohur evropiane analizon çdo gjë, nga çmimi i një kutie të cigareve deri në çmimin mesatar të qirasë në një apartament me dy dhoma gjumi për të përcaktuar se sa kostoja e jetesës është në mbarë botën.

Qytetet në të cilat është paga më e madhe:

1. Cyrih, Zvicër- 5.764 dollarë

2. San Francisko, SHBA – 4.974 dollarë

3. New York, SHBA – 4.115 dollarë
4. Sidnej, Australi – 3.914 dollarë

5. Boston, SHBA – 3.740 dollarë

6. Oslo, Norvegji – 3.664 dollarë
7. Çikago, SHBA – 3.650 dollarë

8. Kopenhagën, Danimarkë- 3.462 dollarë

9. Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe – 3.447 dollarë

10. Frankfurt, Gjermani – 3.389 dollarë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.